Cep telefonlarını defnettiler!

Cep telefonlarını defnettiler!

14 Kasım 2009, Cumartesi 18:09
A A

Balıkesir’in Bigadiç İlçesi’ne bağlı Kayalı Dere Köyü sakinleri, bölgeye baz istasyonu kurmayan GSM şirketlerini protesto etmek amacıyla, çekmeyen cep telefonlarını dualar eşliğinde toprağa gömdü. Köylülerden biri imam cüppesi giyip, telefonlara temsili cenaze namazı kıldırdı.
Baz istasyonu bulunmayan Kayalı Dere Köyü’nde, çekmeyen cep telefonları köylüleri isyan ettirdi. Bütçelerinden para ayırıp aldıkları cep telefonlarını kullanamayan köylüler, baz istasyonu kurulması yönündeki istekleri sonuçsuz kalınca onları gömme eylemiyle seslerini duyurmak istedi.

Aralarından seçtikleri bir kişiye imam cüppesi giydiren köylüler, çekmeyen cep telefonlarını da yanlarında getirip boş bir arazide toplandı. Ardından, temsili imam öncülüğünde telefonlar için temsili cenaze namazı kıldırıldı. “Çekmeyen telefonlar bizim köyümüzde bundan böyle ölmüştür, ölünün yeri de kara topraktır” diyen temsili imam, daha sonra telefonları musalla taşına yatırıp kefenledi. Saf tutan ve dualar eden köylüler ise cep telefonlarını alıp topluca toprağa gömdü.

Kayalı Dere Muhtarı İbrahim Etem Avcı, “Köy halkı olarak bizim de bu modern iletişim araçlarından faydalanmak en tabii hakkımız. Köyümüzde çekmeyen cep telefonlarını başka yerlerde kullanıyorduk. Dışarıdaki öğrencilerimiz, gurbetçilerimiz bu yüzden ciddi sıkıntı çekiyordu. Ana babalarına ve akrabalarına ulaşamıyordu. Bu çağda bizim bu imkanlardan faydalanamamamız üzücü bir olay. İnşallah sesimizi ilgili GSM şirketleri duyar köyümüze bir baz istasyonu kurar. Biz de en kısa sürede kara toprağa gömdüğümüz telefonları çıkarıp kullanmaya başlarız” dedi.

Hüseyin EMCAN/BİGADİÇ (Balıkesir), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;