Cep telefonunuzu satarken dikkat

Cep telefonunu satan kişiler, cihazların içinde şifre, kimlik bilgisi gibi neler unutuyor neler...

10 Nisan 2011, Pazar 12:28
A A

Cep telefonunu satan kişilerin yarısından fazlası cihaz içerisinde çeşitli şifreler, telefon numaraları, kart ve kimlik bilgileri, facebook, twitter vb. sosyal paylaşım sitelerine giriş için hesap detayları gibi kişisel bilgilerini silmeyi unutuyor.

Türkiye’de “Kart Koruma Planı” ile tanınan İngiltere merkezli CPP’nin araştırmasına göre, cep telefonunu satan ve telefonundaki tüm verileri sildiğini sanan kullanıcıların yaklaşık yüzde 54’ünün telefonlarından, kimlik ve kart hırsızlığı için fırsat yaratan kredi kartı bilgileri, telefon numaraları, kartların PIN numaraları, banka hesabı detayları, şifreler, şirket bilgileri ve facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine giriş için hesap detayları çıktı.

Kişisel bilgiler büyük risk taşıyor

İngiltere’de şubat ayında ICM adlı araştırma şirketi tarafından 18 yaş üzerindeki yetişkinler üzerinde yapılan araştırmaya göre ise kişilerin yüzde 81’i cep telefonlarını satışa çıkarmadan önce kişisel verilerinin tümünü sildiklerini, yüzde 60’ı ise bu bilgileri telefon hafızalarından çıkardıklarına emin olduklarını belirtiyor. Ancak veri dosyaları içerisindeki bilgileri elle silmeye çalışan cep telefonu kullanıcıları, bazı verilerin yine de telefon hafızasında kalmasına neden oluyor.

Recep Duray: Çok dikkatli olmalıyız

Türk halkının özellikle cep telefonu konusunda teknolojiyi yakından takip ettiğini anlatan CPP Türkiye Ülke Müdürü Recep Duray, “Bu konuda geçmişte yapılan bir araştırmaya göre Avrupalı kullanıcılar 2 yılda bir cep telefonu değiştiriyor. Buna karşın Türk halkının yüzde 20’si 6 ayda bir ya da en geç 1 yıl içinde değiştiriyor. Bu noktada CPP’nin yaptığı bu araştırmanın sonuçları bizi yakından ilgilendiriyor. Çünkü telefonlarda unutulan bilgiler kart ve kimlik hırsızlığı için maalesef ortam hazırlıyor” diye konuştu.

İŞTE DOĞRU SİLME İÇİN İPUÇLARI- Cep telefonu satılmadan önce mutlaka fabrika ayarlarına geri dön komutu kullanılmalı,

- Adres defterinin yanısıra telefonunuz ile girdiğiniz tüm sosyal ağlar, e-mail hesapları, kablosuz internet bağlantıları, şirket ve banka hesaplarınıza ait şifreler ile not defteri, şifre saklayıcı, sesli not vb. uygulamalardaki tüm içeriklerin silindiğine emin olunmalı,

- Cep telefonunun mikro hafıza kartının yedekleri alındıktan sonra mutlaka format atılmalı,

- Özellikle iPhone, BlackBerry gibi akıllı cep telefonu kullanıcıları, telefonlarını satmadan önce online mağaza (iTunes vs.) hesaplarını kesinlikle silmeli,

- Cep telefonundaki resim ve video gibi görsel dosyalar silinmeli

- Telefonunuzu satarken özellikle içindeki bilgilerin tamamen silinmesini sağlayan özel programların kullanıldığından emin olunmalı

- Unutmayın, profesyonel kimlik hırsızları sizinle ilgili sadece kişisel birkaç bilgi ile hayatınızı karartarak, çok büyük risklere neden olabilir.


 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;