Cesetler Türkiye'de

Özel bir yöntemle çürümez hale getirilmiş cesetler şimdi de Türkiye'de...

Cesetler Türkiye'de

Dr. Hagens'in plastinasyon tekniğiyle çürümez hale getirdiği gerçek insan bedenlerinin sergilendiği 'Body Worlds' Sergisi İstanbul'da önceki gün açıldı.

Bugüne kadar 60’dan fazla şehirde 30 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği Body Worlds sergisi İstanbul’da açıldı. Sergide yaşamın çeşitli evrelerinde iken plastine edilmiş 200’den fazla insan bedeni yer alıyor.

GAZ, ISI VE IŞIKLA SERTLEŞTİRİLİYOR

Alman bilim adamı von Hagens tarafından "plastinasyon" denilen bir yöntemle çürümez hale getirilen 200’den fazla insan bedeni parçası sergide yer alıyor.

Dr. Gunther von Hagens’in 1977 yılında keşfettiği plastinasyon tekniği, beden sıvılarının ve çözülebilir yağlarının sertleştirilen sıvı plastiklerle değiştirilmesi esasına dayanıyor. Bedenler canlıyı andıran pozlarda sabitlendikten sonra gaz, ısı veya ışıkla sertleştiriliyor.

BİNLERCE KİŞİ BEDENİNİ BAĞIŞLADIBugüne kadar 11 bin 450 kişi Body Worlds’e bedenini bağışladı. Bunların 10 bininden fazlası yaşıyor 800’ü ise vefat etmiş.

Sergi, stres altında ve hastalık zamanında kırılgan ve kötü durumda olan insan bedeninin sağlıklıyken nasıl müthiş bir güce sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Dünya genelinde sergiyi ziyaret edenlerin çoğu, insan bedenlerini gördükten sonra daha sağlıklı bir yaşam sürmeye dikkat ediyor.

17 Aralık tarihine kadar açık kalacak sergi, İstanbul Karaköy'deki Antrepo 3’te meraklılarıyla buluşacak.

(TRT)

2