'Çetin Emeç Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular devam ediyor

Gazeteci Çetin Emeç'in anısına, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Hürriyet Gazetesi başarılı gazetecileri ödüllendiriyor

10 Şubat 2015, Salı 13:14
A A

2014 yılı içinde yayınlanmış haber, fotoğraf ve karikatürlerin değerlendirmeye alınacağı "Çetin Emeç Ödülleri" yarışmasına başvurular 20 Şubat 2015 tarihine kadar yapılabiliyor.

"Haber", "Fotoğraf" ve "Karikatür" dallarında verilecek "Çetin Emeç Ödülleri" Jürisi, gazeteciler ve üniversite çevrelerinden seçkin gazeteci ve akademisyenlerden oluşuyor. Ödül başvuruları Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, (Çetin Emeç Ödülleri-2015) Türkocağı Cad. No:1, 34110 Cağaloğlu-İstanbul adresine 20 Şubat 2015 tarihine kadar 1’i asıl 10 nüsha halinde taahhütlü olarak ulaştırılması veya elden teslim edilmesi gerekiyor. 9 Mart 2015 tarihinde yapılacak ödül töreninde kazanan gazetecilere, özel olarak hazırlatılmış plaket ve başarı belgesinin yanı sıra tablet bilgisayar armağan edilecek.

JÜRİ ÜYELERİ (Soyadına göre alfabetik)

Özalp Birol,
Uğur Dündar,
Fikret Ercan,
Doğan Hızlan,
Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu,
Öznur Kalender,
Turgay Olcayto,
Doç. Dr. Mehmet Sağnak,
Prof. Dr. Haluk Şahin,
Pınar Türenç,
Prof. Dr. Dilruba Çatalbaş Ürper.

ÇETİN EMEÇ ÖDÜLLERİ YÖNETMELİĞİ

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ, GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ VE HÜRRİYET GAZETESİ İŞBİRLİĞİ İLE

AMAÇ
Madde 1:
Ödülün amacı, Merhum Gazeteci Çetin Emeç’in anısını yaşatmak, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılması adına başarılı gazetecileri teşvik etmek.
Madde 2:Bu amacı gerçekleştirmek için, basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin çalışmalarının değerlendirilmesi ve mesleğe yönelen gençlerin özendirilmesi öngörülür.

KAPSAM
Madde 3:
Çetin Emeç Gazetecilik Ödülleri, tüm gazetecileri kapsar. Değerlendirmede, gazetecilerin Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesine uygun davranmaları ve gazetecilik olanaklarını en iyi şekilde kullanmaları dikkate alınır.
Ödüller;
a) haber
b) fotoğraf
c) karikatür
dallarında 1’er gazeteciye verilir.

BAŞVURU

Madde 4:
a) Gazeteciler 1 Ocak 2014 - 31 Aralık 2014 tarihleri arasında yapılmış ve yayınlanmış haberleriyle ödüle aday olabilirler.
b) Adaylar doğrudan başvurabileceği gibi, gazetelerin yazı işleri müdürleri; iletişim fakültelerinin öğretim üyeleri, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri aday gösterebilir. Her aday tek bir haber, fotoğraf ya da karikatür ile katılabilir veya önerilebilir. Aday gösterilen çalışmalar nedeniyle çalışma sayısı birden fazla olduğunda yarışmaya katılacak çalışmayla ilgili tercih hakkı çalışma sahibine bırakılır.
c) Adayların geçimini sadece gazetecilikten sağlayan kişiler olması ve yazı dilinin Türkçe olması zorunludur.
d) Yarışmaya katılan kişinin adının çalışmada açıkça belirtilmiş olması ya da imzasız eserlerin yetkili yöneticilerce onaylanmış olması gerekmektedir.
e) Çalışmaların 01.01.2014-31.12.2014 tarihleri arasında yayınlanmış olması gereklidir.
f) Çalışmalar, çalışma sahibinin nüfus cüzdanı örneği ve kısa bir özgeçmişi ile birlikte,
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, (Çetin Emeç Ödülleri 2015)
Türkocağı Cad. No:1, 34110 Cağaloğlu-ISTANBUL
Adresine 20.02.2015 tarihine kadar 1’i asıl 10 nüsha halinde taahhütlü olarak ulaştırılmalı veya elden teslim edilmelidir.
g) İstenen belge veya bilgiler eksik olduğu takdirde katılımcı katılmamış sayılır.
h) Jüri değerlendirmesi şubat ayı içinde yapılır.
i) Ödül Töreni 9 Mart 2015 tarihinde yapılır.

ÖDÜLLER

Madde 5: Çalışması ödüle değer bulunan gazetecilere özel hazırlanmış bir plaket ile ödül sertifikası verilir.
Madde 6: Ödül kazanan gazetecilere ayrıca tablet bilgisayar armağan edilecektir.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;