Ceyda Düvenci'nin desteklediği otizmli sporcu Can Demirci yarışa katıldı

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı öncesinde ortaya atılan bir iddia sosyal medyada gündem oldu. Otizmli sporcu Can Demirci'nin yarış dışı bırakıldığı iddia sonrası bir açıklama yapan Ceyda Düvenci, 'Otizmli gençlerin tutunabildikleri dalları eğer siz koparırsanız, bizim geleceğe dair tüm umutlarımız yok olur' dedi. Ceyda Düvenci ikinci açıklamasında ise Can Demirci'nin yarışa katıldığını gösteren bir video yayınladı

22 Temmuz 2018, Pazar 13:48 Son Güncelleme: 22 Temmuz 2018, Pazar 13:48
A A

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı öncesinde ortaya atılan bir iddia sosyal medyada gündeme damga vurdu.

Otizmli sporcu Can Demirci yarışa alınmadığı iddia edildi. Konu hakkında oyuncu Ceyda Düvenci Instagram hesabından bir açıklama yaptı. 

Ceyda Düvenci şu ifadeleri kullandı: "Milli Olimpiyat Komitesi sesimi duyun lütfen. 26 yaşında Avrupa ikincisi, Türkiye şampiyonu otizmli bir genci günlerce yarışa katılması için destekleyip, barajlardan geçmesini sağlayıp yarışmasına birgün kala 'otizmli olduğun için seni yarışa almıyoruz' diyerek yaşattığınız şeyden geri dönün. Hatanızı fark edin ve Can'ın yarışa katılmasını sağlayın. Ötekileştirmeye 'hayır' dediğimiz dünyada otizmli gençlerin tutunabildikleri dalları eğer siz koparırsanız, bizim geleceğe dair tüm umutlarımız yok olur. Lütfen Can ötekileştirilmesin, yarışa katılsın. Çok heyecanlıyım, çok üzgünüm, lütfen destek olun"

İDDİLARA YANIT

Sözcü'nün haberine göre, iddialar üzerine Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), kendilerine iletilen bedensel engelli ve özel sporcular listesinde adı geçen sporcuların yer almadığını ifade ederken TMOK Boğaziçi Organizasyon Komitesi Kayıtlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Celal Porsun, yaptığı açıklamada kendilerine TBESF ve TÖSF tarafından otizmli sporcu Can Demirci ile ilgili 20 Temmuz akşamı iletilen dilekçe haricinde herhangi bir evrak ve belge gelmediğini iddia etti.

CAN DEMİRCİ YARIŞA KATILDI

Ceyda Düvenci ikinci paylaşımında ise, otizmli sporcu Can Demirci'nin yarışa katıldığını vurgulayarak, "Mutlu son... ve tüm mutlu sonla bitecek hikayelerin habercisi, teşekkür ederiz." dedi. SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;