Cezaevinden film gibi kaçış

Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki 3 hükümlü, koğuşun demir parmaklıklarını eğdikten sonra ikinci kata ip sarkıttı ve 3 metrelik bahçe duvarını aşıp firar etti

Pazartesi, 13 Eylül 2010 - 13:08

Cezaevinden film gibi kaçış

Olay, sabaha karşı saat 04.00 sıralarında meydana geldi. 2 katta bulunan 16 kişilik koğuşta kalan hırsızlıktan hükümlü 38 yaşındaki Metin Cantürk ve 26 yaşındaki Burhan Bozbey ile cinayetten hükümlü 28 yaşındaki Hüseyin Efe, diğer hükümlülerin uyuduğu sırada koğuştaki demir parmaklıkları bilek gücü ile eğdikten sonra sarkıttıkları iple aşağıya indi.

Yaklaşık 50 metre gizlenerek yürüyen 3 kişi, üstü tel örgülerle çevrili 3 metre yüksekliğindeki bahçe duvarını aşarak atlamaya başladı. Bu sırada kulede görevli nöbetçi asker firarileri fark etti ve alarma bastı.

Ancak firari 3 kişi gece karanlığında izlerini kaybettirdi. Yüksek güvenlik ile korunan ve her 50 metre arada nöbet kulubesi bulunan cezaevinde alarm verildi. Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu ile birlikte jandarma ekipleri ve cezaevi yönetimi bu sabah cezaevinde incelemelerde bulundu.

Görüş için cezaevine gelen hükümlü ve tutukluların yakınlarınının ziyaretine izin verilmedi. Hükümlü yakınları endişe içinde dışarıda içeride olup bitenden haber almaya çalıştı.

Yapılan incelemelerin ardından firarilerin, cezaevinin 250 metre uzağındaki çevre yoluna çıktığı ve buradan bir TIR'a binerek TEM otoyolu Havsa gişelerine kadar geldiği, tespit edildi. Firari hükümlülerin, 1,5 ile 2 yıl arasında cezalarının kaldığı öğrenildi. Soruşturma sürüyor.

BİR FİRARİ YAKALADI

Firar eden hükümlülerden Burhan Bozbey (26) Edirne’nin Havsa ilçesinde yapılan kontrollerde yakalandı.

Fırat KESKİNKILIÇ-Engin ÖZMEN/EDİRNE (DHA)

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle