Cezaevleri taşıyor

Türkiye'de toplam 392 cezaevi var. Şu anda 17 cezaevi de yapım aşamasında. Yakın gelecekte de 52 cezaevi daha yapılması düşünülüyor

11 Kasım 2009, Çarşamba 05:00
A A

YATAK AZ AMA MAHKUM ÇOK 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 1 Kasım 2009 tarihi itibariyle cezaevlerinde 116 bin 867 hükümlü ve tutuklu olduğunu bildirdi. Bakan Ergin’in verdiği bilgiye göre Türkiye genelindeki cezaevlerinin toplam kapasitesi ise 76 bin 633. Yatak sayısı artırılarak bu sayı 105 bin 726’a çıkarılmış. Türkiye genelinde 392 cezaevi var.

52 CEZAEVİ DAHA YAPILACAK

Bakan Ergin, şu anda 17 cezaevinin inşaatının devam ettiğini belirterek, “Bunlar açıldığında 13 bin 300 ilave kapasite oluşturulacak. 2010 yatırım programına 52 adet cezaevinin yapımı konuldu. Bunlarla beraber de 27 bin kişilik ilave kapasite öngörüyoruz” dedi. Bu durum Türkiye genelinde suçlu sayısındaki artışı da gözler önüne serdi. Alınan bilgiye göre geçmiş yıllara oranla tutuklu sayısı aylık ortalama 1330 kişi arttı.

‘NEDEN YENİ YASA!’

Hazırlanan raporlara göre bu artış gelecek yıl da aynı hızla sürecek. Bu oluşacak tutuklu kapasitesi, her ay bir T tipi cezaevi yapılmasını zaruri hale getiriyor. Hükümet tutuklu sayısındaki bu ürkütücü artışı ceza kanunlarında yapılan değişikliğe bağlıyor. Bakan Sadullah Ergin “Yeni ceza infaz sisteminde suçlu yüzde 40 yerine artık asgari yüzde 67 yatıyor. Dolayısıyla cezaevinde kalma süresi artıyor” dedi.

‘NE YAPARSAN KABAHAT' 

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Geçmiş dönemde toplumda, hatırlıyorsanız, hep beraber kapkaç arttı, şu arttı, bu arttı, niye tutuklanmıyor diye herkes barbar bağırıyordu. Şimdi niye tutukluyor diye bağırıyorsunuz? Yani, bu memlekette, tutukluyorsun kabahat oluyor, tutuklamıyorsun kabahat oluyor. Onun için, meseleye doğru bakmak lazım” demişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;