Cezayı yiyen, radarı ispiyonluyor

Polisten hız cezası yiyenlerin kurduğu 'radar ihbar sitesi' polisi de şaşırttı. İnternet sitesinde nokta tarifi ile radar uyarısı yapılıyor

24 Eylül 2009, Perşembe 10:50
A A

 

Yolların kan gölüne döndüğü bayram öncesi Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gelen bir ihbar şaşkınlık yarattı. İhbarda, trafik magandalarının radarlı, kameralı trafik denetim ekiplerine karşı, internet ortamında örgütlendikleri ileri sürüldü. Polis, yapılan çalışmada, ekiplerin hangi noktalarda denetim yaptığını günü gününe gösteren sitelere ulaştı. Aynı bilgilerin, binlerce kişiye mail yoluyla gönderildiği belirlendi. Maillerde, sivil trafik araçlarının markası, plakası ve rengine ilişkin bilgilere de yer verildi.

GÖREN, TAKILAN UYARDI

İnternet ortamında oluşturulan ve tüm yolları kapsayan sistemin, gönüllü katılım esasına göre işlediği öğrenildi. Buna göre trafik ekiplerine, radara rastlayan sürücü, bu bilgiyi sitelere gönderip diğer şoförleri uyarıyor. Genel Müdürlük, soruşturma başlattı. Bilgileri yayan 11 mail adresi belirlendi, sitelerin sorumluları uyarıldı. Şahıslar hakkında yasal işlem yapılacak. Haklarında, 'trafik polisinin görevini yapmasına engel olmak ve 'trafik güvenliğini tehlikeye sokmak'tan suç duyurusunda bulunulacak. Olayın ardından Emniyet önlem aldı, ekiplerin yerlerinin sık sık değiştirilmesi, için birimler uyarıldı. Gezici denetim ekiplerinin sayıları artırıldı.

'RACON HIZ SINIRINI AŞMAK'

İnternet ortamındaki yazışmalardan bazıları şöyle:
- ... yolunda sinyal veren yok. Hız sınırlarını aşmak racon gereği. Manisa düzlüğüne dikkat!. 
-  Ankara'dan çıkarken .... geçer geçmez ağaçlığın başladığı yerde radar var.
- ..... inen uzunca rampanın son bölümüne doğru hem benzinliklerde hem de gezici radar var; koyu mavi Siena.
- .... gişelerine varmadan 6-7 km evvel radar var. Cezayı gişeden çıktıktan sonra ödüyorsunuz. Sakın kızıp hızlanmayın! Gişeden 10 km sonra bir radar daha var.

Ufuk Türkyılmaz / Akşam

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;