CHP: 12 Eylül'ün çocukları, 12 Eylül'den hesap soramaz

Çarşamba, 24 Kasım 2010 - 13:48

CHP: 12 Eylül'ün çocukları, 12 Eylül'den hesap soramaz

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün 12 Eylül müdahalesi ile ilgili yasa tekliflerinin TBMM Adalet Komisyonu gündemine alınmamasını eleştirerek, "12 Eyül çocukları, 12 Eylül’den hesap soramazlar" dedi.

Anadol, Öztürk ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesini istedi.
TÖB-DER’in mallarının iade edilmemesini eleştiren Anadol, 12 Eylül 2010’da ibret dolu bir referandumun yaşandığını, referandumdan sonra "12 Eylül’ün unutulduğunu" ifade etti.

Anadol, "CHP olarak, bunun peşini bırakmayacağız. Sonuna kadar, kaçtıkları yere kadar devam edeceğiz. 12 Eylül’de referandum oldu, ses yok, seda yok. Hani AKP grubunda ağlayanlar? Hani kürsüde ağlayan Başbakan? Siyaset film çevirmek, tiyatro oynamak değildir. Bunlar gözyaşları ile milleti kandıranlardır" diye konuştu.

Öztürk’ün geçtiğimiz aylarda 12 Eylül darbe sürecinin yol açtığı mağduriyetlerin giderilmesi için yasa teklifleri verdiğini anımsatan Anadol, TBMM Adalet Komsiyonu Başkanının bu teklifleri gündeme almadığını söyledi.

Adalet Komisyonu Başkanı ve Meclis Başkanının, AK Parti Hatay Milletvekili Veysi Kaynak’ın görevi kötüye kullanma suçundan mahkum olanlara ceza indirimi getiren yasa teklifini aynı gün işleme koyduğunu anlatan Anadol, şöyle devam etti:

"Nerede 12 Eylül? Nerede haksız idam edilenlerin hesabını sormak? Soramazlar? Bakmayın sahte gözyaşlarına. Eğer 12 Eylül olmasaydı AKP olmazdı. 28 Şubat olmasaydı AKP olmazdı. 28 Şubat olduğu vakit sahte karşı çıkanlar, Refah Partisi kapatılırken yeni parti kurmak için ellerini ovuşturuyorlardı. Anayasa Mahkemesinin kapatma kararını bir an evvel vermesini istiyorlardı. 12 Eylül çocukları, 12 Eylül’den hesap soramazlar. Bunlar 12 Eylül çocuğu. İddiamız bir daha kanıtlanmış oluyor. Şiir okumakla, ağlamakla 12 Eylül’den hesap sorulmaz. Göreve davet ediyorum. Eğer birazcık dürüstlük varsa, darbelere karşı çıkmak konusunda söylediklerinin milyonda birini tutacaklarsa, derhal Öztürk’ün kanun teklifini işleme koyarlar. 12 Eylül’ün hesabını soracağız. Kaçtıkları yere kadar kovalayacağız. Bunlar referandumdan bu tarafa hiçbir işlem yapmadılar. 12 Eylül ile ilgili bir işlem yaptılar; Kenan Evren’in maaşını yükselttiler. 12 Eylül’e bakışları bu. Bunlar 12 Eylül edebiyatı yaparken niyetleri başkaydı. 12 Eylül bir sos, cilaydı. Yargıyı ele geçirmenin sosu, cilasıydı."

Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyımaya’yı göreve davet ettiklerini belirten Anadol, Öztürk’ün tekliflerinin derhal Komisyon gündemine alınmasını istedi. Anadol, "Almadığı takdirde bütün söylenenlerin yalan olduğunu her yerde her fırsatta söyleyeceğiz, teşhir edeceğiz. 12 Eylül’den hesap sormak isteyenler e-muhtıra verenlere madalya vermezler. Bütün davranışları sahte bunların. Eğer darbelere karşı olsalardı Yaşar Büyükanıt’tan hesap sorarlardı. Mustafa Balbay içerde, Büyükanıt’a madalya veriliyor. Bunların hesabını teker teker soracağız. Peşlerini bırakmayacağız" dedi.

-ÖZTÜRK: TEKLİFLER KOMİSYONDA BEKLİYOR

Öztürk ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’daki grup toplantısında gözyaşı döktüğünü belirterek, 3 gün sonra verdiği "Bazı cezaların yerine getirilmesi hakkındaki kanunların yürürlükten kaldırılmasına ilişkin teklif" ile 14 Ekim 2010’da verdiği "12 Eylül 1980 darbe sürecinin açtığı mağduriyetlerin giderilmesi ilişkin teklifinin" komisyon raflarında beklediğini söyledi.

Adalet Komisyonu Başkanının teklifleri gündeme almasını isteyen Öztürk, "Ağalama sızlama edebiyatını bir tarafa bıraksınlar" dedi.

-"KURULTAY İÇİN GENEL BAŞKAN YETKİLİDİR"-

Soruları da yanıtlayan Anadol, "YAŞ’ta terfi ettirilmediği için dava açan 3 subayın İçişleri ve Milli Savunma Bakanlarınca açığa alındığının" belirtilmesi üzerine, "İntikam.... Bu da darbe, sivil darbe. İktidarın zihniyetini ortaya koyan, hak arama özgürlüğünü bir suç gibi algılayan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP zihniyeti" diye konuştu.

Bir soru üzerine, CHP’de kurultay konusunda tartışmanın olmadığını, tüzük hükümlerinin açık olduğunu belirten Anadol, kurultayı toplamanın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yetkisinde olduğunu vurguladı. Anadol, "Genel Başkanımızın takdiridir" dedi.

Anadol, bir başka soru üzerine de Kılıçdaroğlu’nun ameliyatının önemli olmadığını belirterek, geçmiş olsun dileklerini iletti.