CHP: Bu çirkin propagandayı reddediyoruz

CHP: Bu çirkin propagandayı reddediyoruz

10 Mart 2011, Perşembe 14:07
A A

CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, partisinin, çirkin, yalan ve yanlışın içinde olduğu bir propaganda ile karşı karşıya olduğunu, bunu tamamıyla reddediklerini belirterek, "CHP ve onun Genel Başkanı balçıkla sıvanamayacak kadar kötülük, şantaj ve tehdit ile yan yana getirilemeyecek kadar pozitif değerlere sahip kişidir" dedi.

Tamaylıgil, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında alınan kararlar hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun çalışma ve gezi programı hakkında MYK’ya bilgi verdiğini anlatan Tamaylıgil, 12 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimlerine ilişkin çalışmaların da değerlendirildiğini söyledi.

Tamaylıgil, 12 Mart Cumartesi günü il, ilçe ve belediye başkanları, gençlik ve kadın kolları ile parti yönetim kademelerinin bir araya geleceği bir toplantı gerçekleştireceklerini ve CHP’nin iktidar yürüyüşünü başlatacaklarını bildirdi.

CHP’nin hedefinin ve gündeminin belli olduğunu ifade eden Tamaylıgil, "Gündemimiz, Türkiye’nin ve ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının başlığında oluşan gündem. Hedefimiz, 12 Haziran seçimleri sonrasında iktidar olup verdiğimiz sözler ve uygulayacağımız çözümlerle Türkiye’yi hak ettiği, vatandaşlarını hak ettiği noktalara taşıyacak mücadeleyi ortaya koymak. Bu toplantımız, örgütümüzün görevli tüm birimleri ile gerçekleşecektir ve bundan sonra da seçim sürecindeki programımız işlemeye devam edecektir" diye konuştu.

Tamaylıgil, açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını da cevapladı. Bir gazetecinin, CHP’den aday adaylığı için takvimin ve şartların belirlenmediğine ilişkin sorusuna Tamaylıgil, bu konuların Parti Meclisi toplantısında karara bağlanacağı yanıtını verdi.

-"BİZ, BU OYUNA GELMEYECEĞİZ"-

Oda Tv muhabiri İklim Ayfer Kaleli Bayraktar’ın iddialarına ilişkin soruyu da yanıtlayan Tamaylıgil, şunları kaydetti:
"Bizim gündemimiz, Türkiye’nin gündemi. Türkiye’nin gündemine baktığımız zaman da bunun içinde işsizlik var, yoksulluk var, yargıdaki uygulamalar ve onların neticeleri var, basın ve basının özgürlükleri konusunda büyük bir çoğunluğun paylaştığı yanlış uygulamalar var. Böyle bir gündemin var olduğu süreçte bakıyorsunuz ki CHP, bir çirkin, yalan ve yanlışın içinde olduğu propaganda ile karşı karşıya; bunu tamamıyla reddediyoruz ve bu kampanyalar, propagandalar, Türkiye’nin gündemini değiştirmek amacı ile ve iktidarın ortaya koyduğu olumsuzlukların kamuoyunun gündeminde tartışılmasını engellemek amacı ile ortaya çıktığı çok net, çok açık. Biz, bu oyuna gelmeyeceğiz. Bizim siyaset alanımız, halkın şikayet ve sorunlarıdır, bu sorunların çözümü için ortaya koyacağımız projelerdir."

CHP’nin gündeminin, Türkiye’nin sorunlarına ürettiği projeler olduğunu vurgulayan Tamaylıgil, "Bizim gündemimiz, kirli alanlar değildir. CHP ve onun Genel Başkanı, balçıkla sıvanamayacak kadar kötülük, şantaj ve tehdit ile yan yana getirilemeyecek kadar pozitif değerlere sahip kişidir ve CHP böyle bir siyasi harekettir. Güneş, balçıkla sıvanmaz. Biz, gündemimizi ortaya koyuyoruz. Gündemimiz, Türkiye’nin gündemi ve bu yönde yapacağımız çalışmalardır" diye konuştu.

-"YETKİLİ MERCİLER, KAYDI İNCELESİNLER"-

Tamaylıgil, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın, Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerinin hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine de "Kötü söz sahibinindir her zaman. Bir iddiası olan, iddiayı ortaya koyan ve eğer belli kayıtlarla dile gelen bir iddia ise o kayıtları inceler ve ona göre cevabını bulurlar" ifadelerini kullandı.

İklim Ayfer Kaleli Bayraktar’ın iddialarının ardından Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile eski Genel Başkan Deniz Baykal arasında herhangi bir görüşmenin olup olmadığının sorulduğu Tamaylıgil, bu konunun MYK’nın gündeminde olmadığını söyledi.

Bihlun Tamaylıgil, bir başka soruyu yanıtlarken de Bayraktar’ın iddialarına ilişkin kayıtlardan söz edildiğini hatırlatarak, "Yetkili merciler bu kaydı incelesinler, içeriğinde ne varsa değerlendirsinler, ortaya çıkarsınlar" dedi.

Bayraktar’ın iddiaları ile ilgili yargıya başvurup başvurmayacakları sorusuna ise Tamaylıgil, her türlü aşamayı hukukçularla birlikte değerlendirdikleri ve gerekenin yapılacağı yanıtını verdi.

"Bu konu, partinize yönelik bir operasyonun işareti midir?" sorusunu da yanıtlayan Tamaylıgil, şunları söyledi:
"Böyle bir niyet ortaya çıktıysa bu yönde bir düşünce ile hareket etmek isteyenlere karşı cevabımız çok nettir; biz bütün bunları reddediyoruz. Böyle bir düşüncesi olanlar da hiçbir zaman başarıya ulaşamayacaklardır. Bunu da bilmelerini istiyoruz. CHP, doğruluğu, ilkeleri ve hedefleri ile hiçbir zaman ’güneş balçıkla sıvanmaz’ sözü ile beraber yürüyüşüne devam edecektir."

- "İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYOR"-

Tamaylıgil, olağanüstü Parti Meclisi toplantısının tarihine ilişkin soruya ise bunun 12 Mart cumartesi gününden sonra netleşeceği yanıtını verdi.
Bir başka gazetecinin İstanbul İl Başkanlığının vekaleten yürüttüğünü hatırlatarak atamanın ne zaman yapılacağı sorusunu yanıtlarken de Tamaylıgil, bu konudaki kararın en kısa sürede verileceğini ancak il yönetim kurulunun kendi içinden görevlendirme yaptığını ve çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
Tamaylıgil, il yönetiminin böyle bir yetkisi ve tüzüksel hakkına sahip olduğunu söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;