CHP: Bunlar referandumluk konular değil

CHP: Bunlar referandumluk konular değil

18 Mart 2011, Cuma 13:06
A A

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, bedelli askerlik konusunun "referandumluk değil, basit bir konu" olduğunu ifade ederek, "Başbakan’a görüşünü daha açık ifade etmesini öneriyorum. Bu kadar uzatmaya, tekrar umut tacirliği yapmaya gerek yok" dedi.

Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP’nin bedelli askerlik teklifine ilişkin açıklamalarını, TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla yanıtladı.

CHP’nin, Askerlik Kanunu’nun değiştirilmesini öngören kanun teklifinin, bugüne kadar yapılan bedelli askerlik düzenlemelerinden çok farklı olduğunu ifade eden Hamzaçebi, teklifle geliri olmayan gençlere da bedelsiz askerlik yapma imkanı sağlandığını kaydetti.

Hamzaçebi, tekliflerinin açık ve net olduğunu, anlaşılmayacak hiçbir şeyin bulunmadığını belirtti.
Başbakan Erdoğan’ın, dün yurt dışından dönüşte "ayaküstü" yaptığı açıklamada, tekliflerini bir proje olarak değerlendirmediğini anımsatan Hamzaçebi, "Başbakan’a önerim, öyle ayaküstü açıklama yapmasın, önce teklifimizi okusun, danışmanları bizim teklifimiz konusunda kendisine bilgi versin" diye konuştu.

Teklifin, sadece bedelli askerlik teklifi olmadığını kaydeden Hamzaçebi, sosyal devlet ve Anayasa’nın eşitlik ilkesinin gereği olarak geliri bulunmayan veya az gelirli gençlere, bedelsiz askerlik yapma imkanı getirdiklerini anlattı. Hamzaçebi, Erdoğan’ın, işin bu kısmını bilmediğini ya da bildiği halde kamuoyuyla paylaşmadığını, konuyu saptırdığını öne sürdü.

Hamzaçebi, teklifi, "ciddi, hesabı, kitabı yapılmış, tartılmış bir proje" olarak nitelendirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sayın Başbakan’ın bizim önerimizi ciddiye aldığını biliyorum. Ortada ciddi bir proje olmasa ’Biz bunu seçimden sonra anayasa değişikliği paketi içine koyarak, referanduma sunarız’ demezdi. Sayın Başbakan, bedelli askerlikle ve askerlikle ilgili düzenlemeleri, genellikle referandumlarla ilişkilendiriyor. 12 Eylül 2010’daki referandumdan üç gün önce, Sayın Başbakan bir televizyon programında, bedelli askerliği Anayasa’nın kabulünden sonra değerlendirebileceklerini söylemiştir. Yani bir umut vaat etmiş, umutları canlı tutmuş, beklenti yaratmıştır. Başbakan, bizim teklifimizi elinin tersiyle bir kenara atmıyor, yine bir beklentiye oynuyor, seçim sonrasındaki anayasa değişikliği paketi içinde dahil ederek, referanduma sunacağını söylüyor. Bunlar referandumluk konular değildir, basit konulardır, kanuna bir madde eklenecek veya eklenmeyecek. Görüşünüz ’evet’ ya da ’hayır’ olabilir. Bunu açıklıkla ifade etmekte yarar var. Ben Sayın Başbakan’a görüşünü daha açık ifade etmesini öneriyorum. Bu kadar uzatmaya, tekrar umut tacirliği yapmaya gerek yok."

-"MISIR TARİHİNİ İYİ OKUSUN"-

Hamzaçebi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik "Firavun" benzetmesine işaret ederek, "Firavun"un gücü ve iktidarı temsil eden bir simge olduğunu anlattı. Güce ve iktidara sahip olanların, yönetimler, hükümetler ve başbakanlar olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, Çelik’e, "Mısır ve firavunların tarihini daha iyi okumasını" önerdi.

Akif Hamzaçebi, "Firavun’un yanında Karun vardır, Karun yine siyasi güce yaslanarak, servet elde edilmesini ve elde edilen servetin kendiliğinden bir güce dönüşmesini, halk üzerinde bir baskı unsuruna dönüşmesini simgeler. Mısır tarihinde üçüncü şahsiyet de Belam’dır. Belam, servetin, iktidarın, gücün, din ile meşrulaştırılmasını ifade eder. Sayın Çelik, tarihi okursa, bu fotoğrafın AKP ile nasıl örtüştüğünü görecektir" dedi.
Çelik’in diğer benzetmelerine ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Hamzaçebi, benzetmeleri ciddiye almadığını belirtti.

-"AKP, ESKİ GÖZLÜKLERLE BAKIYOR"-

Teklifi neden şimdi verdiklerine ilişkin olarak Hamzaçebi, Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu’nun 10 Mart’ta kabul edildiğini, Türk Silahlı Kuvvetlerinde profesyonel orduya doğru gidişin adımlarının atıldığını kaydetti. Hamzaçebi, 50 bin kişinin profesyonel olarak istihdam edileceğini ve terörle bu birliklerin mücadele edeceğini dile getirerek, "Bu uygulamaya geçirilirken, artık askerlik konseptine, askerlikle ilgili sürelere eski gözlüklerle bakamayız. AKP, eski gözlüklerle bakıyor, statükoyu savunuyor. Statükoyu savunma zamanı değil. Sözleşmeli er düzenlemesini Temmuz 2010’da paylaştınız seçim öncesinde kabul edildi. ’Neden şimdi’ diye sorup, AKP gözlüğüyle bakarsak şu cevabı vermek mümkün, burada 50 bin kişi istihdam edilecek, bir seçim yatırımı. Öyle de değerlendirilebilir ama öyle değerlendirmiyoruz. Bunun gerekli düzenleme olduğu kanaatindeyiz, tıpkı bizim askerlik teklifimizin de gerekli düzenleme olduğunu düşündüğümüz gibi" diye konuştu.

Milli Savunma Komisyonu Başkanı Kemal Yardımcı’nın, hükümet görüşü oluşana kadar komisyonu çağırmayacağına yönelik açıklamalarda bulunduğunu belirten Hamzaçebi, "Sayın Başbakan’ın böyle bir açıklama yaptığı yerde, yasama organı komisyonlarının Sayın Başbakan’dan talimat beklediği anlayışta, Komisyon Başkanı’nın o tutumuna şaşırmıyorum" karşılığını verdi.

Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Parası olan askerlik yapacak, olmayan ne yapacak" dediğini ifade ederek, "Hiçbir basın mensubu Başbakan’a ’parası olmayanlar için de öneri var’ diyemiyor. Bu, Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını, bir Firavun yönetimi olduğunu gösteriyor. Firavun’a nasıl sorulamazsa,Başbakan’a da sorulamıyor" görüşünü savundu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;