'CHP çarşafa dolandı'

Mersin'de kara çarşafı yırtan CHP'li kadınlar parti yönetiminin tepkisi üzerine istifa etmişti. Erdoğan buradan yüklendi...

'CHP çarşafa dolandı'

KADIN ZİRVESİ

CHP Mersin İl Kadın Kolları Teşkilatı, hilafetin kaldırılması yıldönümünde düzenledikleri eylemde bir kara çarşafı yırtmıştı. CHP yönetimi bu eylemi “Provokasyon” diye eleştirince CHP’li kadınlar partiden istifa etmişti. Başbakan Tayyip Erdoğan dün AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Kadın Hakları Zirvesi’ne katıldı. CHP’li kadınların çarşaf yırtmasını eleştiren Erdoğan, “29 Mart seçimleri öncesinde çarşaf, başörtüsü açılımı yapıyorlardı, Şimdi çarşafa dolandılar” dedi. Erdoğan şöyle konuştu:

‘ŞEKİLLE UĞRAŞMA’

Bugün geldikleri nokta, sokak ortasında çarşafları parçalamak, öfke ile, nefretle bu ülkedeki bir kesimin geleneksel kıyafetini ayaklar altında çiğnemek oldu. Bunlar hiçbir zaman dürüst olmadılar. Akşam yattılar farklı, sabah kaktılar farklı. Biz diyoruz ki Türkiye’nin tablosu neyse o tabloya saygı duyun. İnsanın şekli ile uğraşmayın. Yunus Emre’nin güzel bir ifadesi var; ‘Dervişlik olaydı tacire hırka, biz dahi alırdık otuza kırka’. Çarşaf bir gönül işi.

‘İNSANI YIKMAYIN’

Erdoğan şöyle devam etti: Bırakın insanlar nasıl giyiniyorsa giyinsin. Hepsine saygı duyalım, hepsini güvence altına alalım. Çünkü insanı yıkmak, o güveni yıkmak bambaşka. İleri gidiyorum, o Kabe’yi bile yıkmakla mukayese edilmez. Bu kadar önemli. Ülkenin her meselesinde olduğu gibi kadın meselesinde de samimiyet yerine istismarı tercih edenler milletin gözü önünde işte gördünüz çarşafa dolandılar. Biz kadın erkek ayrımcılığına şiddetle karşı çıkıyoruz. Kadın haklarına bir ulufe mantığı ile asla yaklaşmıyoruz.

’SIĞINMA’ TEPKİSİ

Başbakan Erdoğan kadınlara yönelik sözlerini şöyle tamamladı: Kadın ve çocukların kendilerini güvende hissedecekleri tesisler oluşturduk. Örneğin sığınma evleri deniliyor ama bunun adını değiştirmemiz lazım. Çünkü bu isim bana hiç hoş gelmiyor. Biz kadını sığıntı olarak görmüyoruz. Biz ‘cennet anaların ayağının altındadır’ buyruğunu ilke edinmiş medeniyetin mensuplarıyız. Anaların ayaklarının altında cennet kokusu var.