CHP'den sert tepki

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarını sert bir şekilde eleştirdi

20 Aralık 2017, Çarşamba 20:28
A A
CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK sonrası açıklamalarda bulundu.

'156 ADA VE KAYALIK ŞU ANDA YUNANİSTAN’IN İŞGALİ ALTINDANDIR'


Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü: Bunlarla uğraşırken Yunanistan Savunma Bakanı çıkıp genel başkanımıza dönük bir açıklama yapıyor işgal ettikleri Ege adaları ile ilgili. Genel Başkanımıza laf atıyor; ’topraklarımızı talep ediyor gel de al’ diyor.

Bize meydan okuyor Yunan Savunma Bakanı. Meydan okuma konusu Türkiye’nin olması gereken ve işgal ettikleri topraklar. Hükümetten bir ses yok şu ana kadar. Yerli ve milli olmaksa bundan daha yerli ve milli mesele var mı? 18 değil, 156 ada ve kayalıktır gerçek rakam.

Yunanistan’nın Ege’de haksız işgal ettiği bize ait olması gereken 156 ada ve kayalık şu anda Yunanistan’ın işgali altındandır. Hükümet bugüne kadar buna sessiz kalmıştır.


CHP Genel Başkanı buna gereği gibi cevap vermiştir. Ama Hükümet’ten herhangi bir itiraz, ya da Yunan Savunma bakanının açıklamasına dönük bir açıklama görmedik. 


'YUNANİSTAN BU SÖZÜ İLE İŞGALİ İKRAR ETMİŞTİR'


Yunanistan bu sözü ile işgali ikrar etmiştir. Binali Yıldırım hükümetine sesleniyorum; ’benim’ diyor. Kemal Kılıçdaroğlu sözünü söyledi.

Sizin buna söyleyecek sözünüz yok mu? Bundan daha milli hangi mesele olabilir? Hükümet sessiz kalsa da bu millet buna gerekli cevabı verecek güç ve inançtadır.

Verileceğinden de kimsenin şüphesi olmasın. Yunanistan Savunma Bakanı’na söylüyorum; bu maceralardan, heveslerden, hezeyanlardan vazgeçsinler. Bu coğrafyada hala Kuvay-ı Milliye ruhu hala yaşıyor. Verilecek bir karış toprağımız yok."


CHP Yunanistan'a adalar için sert çıktı


'İZAH EDİLEMEYECEK BİR TUTUM'


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarını eleştiren Tezcan, "Sanki Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir şamar oğlanı. Hükümetin bu pozisyonundan sonra sağdan soldan ona saldırılar var. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı çıkmış, edep, ahlak, vicdan, vefa kavramları ile izah edilemeyecek bir tutum.

Tarihe geçmiş Medine müdafaasındaki o önemli isim Fahrettin Paşa’ya ağza alınmayacak hakaret eden sözler. Onun üzerinden bugünün Türkiye’sine dönük hakaret içeren sözler kabul edilmesi mümkün değildir.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı’na bir şeyi hatırlatmak isterim; o coğrafyada bu milletin evlatları aç, çıplak, yoksulluk içinde sıtmadan ölürken kutsal toprakları korumak için canlarını verdiler.

Yemen Türkülerinin yakıldığı bir milletin evlatlarıyız. Birazcık ahde vefa, emeğe, dökülen kana saygı olsa söylediğiniz sözün vicdan azabını duyarsınız.Biliyoruz ki o coğrafyayı Arap halkları yönetmiyor. O coğrafyayı yönetenler petrollerini çalan gerçek hırsızları bilmeyip sırtlarını o gerçek hırsızlara dayayarak o toprakları s avunmak isteyenlere kafa tutmayı maharet saymışlardır. Bu densizliği şiddetle kınıyoruz. Türkiye’ye kimsenin ne tarihinden ne bugününde hakaret etmeye hakkı ve haddi olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz" ifadelerini kullandı. 


Fahreddin Paşa kimdir? Fahreddin Paşa'nın tarihteki önemi

NE OLMUŞTU?


Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed, Medine Müdafaası kahramanı olarak bilinen Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan'ı 'hırsız' olarak niteleyen bir tweeti paylaştı. Söz konusu twette 'İşte Erdoğan'ın dedelerinin Müslüman Araplarla ilişkisi buydu' ifadeleri yer alıyor. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne Fahrettin Paşa yanıtı


DHA
 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;