CHP, ekonomi programını açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sosyal devleti yeniden ayağa kaldıracağız, bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz" dedi.

20 Nisan 2011, Çarşamba 12:05
A A

Kılıçdaroğlu, Hilton Otel’de düzenlenen toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, partisinin üzerinde uzun süredir çalışılan ekonomi raporunu ve yeni ekonomi stratejisini, ekonomi yazar ve editörlerine açıklayacaklarını bildirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, hazırladıkları ekonomi raporunun, CHP’nin kendi içinde yaptığı bir çalışmanın ötesinde, değişik akademik çevreler, iş çevreleri, sivil toplum kuruluşlarıyla uzun görüşmelerin sonunda olgunlaştırılmış, ekonomide temel sorunlara çözüm üreten bir çalışma olduğunu kaydetti.

Çalışmanın 3 temel ayağı bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

"Bir; sosyal devleti yeniden ayağa kaldıracağız. Yani bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Bununla ilgili ayrıntılar raporumuzda yer alıyor. İki; ekonominin uluslararası rekabet gücünü artıracağız. Ekonomi daha dinamik, daha güçlü, üretken, istihdam yaratan bir yapıya kavuşmuş olacak. Üç; ekonomide kalıcı istikrarı sağlayacağız, kırılgan bir ekonomideyiz, dışa bağlı bir ekonomideyiz, bir tarafa bağlı bir ekonomideyiz, kendi iç dinamikleri olan güçlü, rekabet edebilen, istihdam yaratabilen, kalıcı istikrarı sağlayan bir ekonomiyi yaratma amacındayız. Bunun için yüzde 7 büyüme hızını hedefliyoruz. Yüzde 7 büyüme hızını yakaladığımızda, güzel bir gelişme olacak."

Hedeflerle ilgili makro dengelerin ayrıntılarıyla hazırlanan 2 kitapçıkta yer aldığını belirten Kılıçdaroğlu, CHP dışında hiçbir siyasi partinin makro dengeleri iyi belirlenmiş, hedefleri ortaya konulmuş böyle bir raporu hazırlamadığı iddiasında olduklarını söyledi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Biz hazırladık, bizim çalışmamız daha iyidir" diyen varsa, onlarla her ortamda tartışmaya hazır olduklarını belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;