CHP intiharları araştıracak

CHP, iflaslar ve intiharla sarsılan Denizli'de, tekstil sektörünün durumunun araştırılması 11 kişilik milletvekili heyetiyle kente geldi

22 Ekim 2009, Perşembe 15:51
A A

CHP heyeti özellikle tekstil sektöründeki sorunları tespit edip, Denizli'den krizdeki Türkiye’nin fotoğrafını çekmeye çalışacak. Hazırlanacak rapor ise önce CHP Parti Meclisi toplantılarında ele alınacak ve Deniz Baykal’a anlatılacak, ardından TBMM gündemine getirilecek.

CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur, hükümeti kara tablo konusunda daha önce uyardıklarını belirterek şöyle konuştu: “Bu yeni bir tablo değildir. Denizli’de iki yıldır tesisler işçi çıkarıyor. İki yıldır fabrikalar kapanıyor. 2008 Şubat'ında sorunları araştırma adına bir önerge verdik. İstedik ki bir araştırma grubu oluşturulup Denizli'de incelemeler yapılsın. Bu AKP tarafından gündeme bile getirilmedi.”

‘1 YILDA 11 BİN İŞÇİ ÇIKARILDI’
CHP heyeti daha sonra sırasıyla Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası'nı ziyaret etti. Kentin ekonomisi ve sanayi yapısıyla ilgili heyete brifing veren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, sanayicinin ‘kâr’ değil ‘ar’ yılları yaşamaya başladığını belirtti, “CHP heyeti bizi heyecanlandırdı. Güçlü demokrasi için muhalefetin de güçlü olması gerekiyor. Muhalefete derdimizi anlatma olanağı bulduğumuz için mutluyuz” dedi.

Denizli'de kriz nedeniyle istihdam kaybı yaşandığını, ihracata dayalı sanayinin zor durumda olduğunu söyleyen Keçeci, son bir yılda tekstil sektörüden 11 bin 288 kişinin işten çıkartıldığını da sözlerine ekledi.

Ferah IŞIK- Ramazan ÇETİN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;