CHP İzmir İl Başkanından İnce'ye tepki

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası CHP Grup Başkanvekilliğinden istifa ederek genel başkanlığa adaylığını koyan Muharrem İnce'ye yüklendi

26 Ağustos 2014, Salı 18:40
A A

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, kurultay öncesi İzmirli delegelerle toplantı yaptı. Engin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip çıkan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi eleştirerek, "Ben CHP’ye Genel Başkan adayı olan adayın Türkiye dair düşüncelerini bilmek isterim. ’Partinin önseçim maddesini değiştireceğim’ diyerek popülizm yaparak genel başkan olunamaz" dedi.

CHP’nin 5-6 Eylül’de yapacağı Olağanüstü Kurultayda oy kullanacak İzmirli delegeler, tarihi Havagazı Fabrikası’nda toplantı yaptı. Toplantıda aralarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir milletvekilleri ve bazı belediye başkanlarının da olduğu delegelere, üzerinde "CHP 18. Olağanüstü Kurultay Divan Başkanlığı’na. Aşağıda isimleri bulunan CHP İzmir kurultay delegeleri olarak CHP 18. Olağanüstü Kurultayı’nda partimizin Genel Başkanlığı’na Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday gösteriyoruz" yazılı dilekçe dağıtıldı. Dilekçede ad, soyad ve imza bölümleri de yer aldı.

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, toplantıda CHP Genel Başkanlığı’na aday olmaya hazırlanan Muharrem İnce’yi eleştirdi. Engin, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi de delegeye anlatarak, "Milletvekili olmak için Parti Meclisi’ni basamak yapmayın mesajı verdi. Engin, şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından bir gün sonra bazı arkadaşlar kamuoyuna yaptıkları değerlendirmelerle partinin seçimli kurultaya gitmesini istediler. Biz İzmir örgütü olarak genel seçime 10 ay kala kurultaya gerek olmadığı düşüncesindeydik ama Genel Başkan, bu konuların kamuoyunda daha fazla tartışılmaması ve partinin bir an önce seçime hazırlanması amacıyla olağanüstü kurultay kararı aldı. Muharrem İnce aday adayı. Parti tüzüğümüze göre yüzde 10 imzanın divana verilmesiyle adaylık oluşuyor. 10 güne yakın süre var. Muharrem İnce İzmir’deydi. Partimizi ziyaret etti, kurultay delegelerini, belediye başkanlarını, ilçe başkanlarını ve il yönetimini davet ettik. Kurultaya ilişkin görüşlerini açıklaması için bu ortamı hazırladık. Bize göre CHP’ye genel başkan olmak Türkiye’de demokrasiyi inşa eden bir parti toplumun en güçlü en örgütlü partisi günlük ucuz siyasi beklentilerle, ’delege oyu olacağım’ diye onun Genel Başkanı’nı sokakta eleştirmek sadece Kılıçdaroğlu’nu değil CHP’yi yaralar. Herkes aday olabilir 10 kişi de aday olabilir. Üzülerek izliyorum. Hiç de bu sürece uygun olmayan bazı değerlendirmeler yapılıyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Ben CHP’ye Genel Başkan adayı olan adayın Türkiye dair düşüncelerini bilmek isterim. ’Partinin önseçim maddesini değiştireceğim’ diyerek popülizm yaparak genel başkan olunamaz."

"MİLLETVEKİLİ OLMAK İÇİN GÖREVE TALİP OLMAYIN"

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin detaylarını örgütle şöyle paylaştı: "Genel Başkan ile yaptığımız görüşmede kişilerle ilgili tartışma açmadık. Seçime giderken kendisinin hazırlayacağı listede Anadolu’ya milletvekilinin olmadığı ve az olduğu illere PM kontenjanı vereceğini, zaten tüzükte olan yüzde 10 genç ve yüzde 30 kadın kotasının korunarak artırılarak gençler ve kadınlara daha çok yer verilmesini birkaç il başkanını yönetime alabileceğini örgütten gelenlere yer vereceğini ifade etti. Bu göreve milletvekili olabilmek için değil partiye hizmet için talip olunması gerektiğini aktardı." Toplantı basına kapalı devam etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;