CHP Mersin'de çarşaf depremi

Kara çarşaf yırtıp parçalarını ayakları altında çiğneyen Kadın Kolları yönetimi Disiplin Kurulu'na sevk edildi

CHP Mersin'de çarşaf depremi

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun da “Bu, CHP'ye karşı provokasyondur” diye değerlendirdiği dünkü çarşaf yırtma eylemiyle ilgili Mersin İl Başkanı Yılmaz Şanlı, yazılı bir açıklama yaptı.

CHP'nin çarşaf açılımı sona erdi
Arınç: Çarşaf Türk kadını giysisi

Tepkilere neden olan eylemin çarpıtılarak basın yayın organlarında yer aldığını ileri süren Şanlı, şunları anlattı: “Yaşanan olaylar ve gerçekler şöyledir; Dün İl Kadın Kolları Başkanlığımızın, 3 Mart 1924'te Hilafetin kaldırılmasının yıldönümü nedeni ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasının son bölümüne gelindiğinde, basın açıklamasına katılan bazı kadınlar, yanlarında bulunan siyah bezleri yırtmışlardır.

Burada yırtılan siyah bezler kesinlikle kadınlarımızın giydiği çarşafı temsil etmemektedir. Orada yırtılan çarşaf kara çarşafı değil, kara bulutları simgeliyordu. Türkiye üzerine çöken karabulutları temsil etmek üzere kullanılmıştır” dedi.

"EMRİVAKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

CHP'nin hiçbir zaman kılık kıyafet üzerinden siyaset yapmadığını da belirten Şanlı'nın açıklaması şöyle devam etti: “Dağıtılan basın açıklamasında yer alan bazı ifadeler ve siyah bezlerin yırtılması eylemi İl başkan ve yönetim kurulunun bilgisi dışında ve izni olmadan İl Kadın Kolları tarafından emrivaki şeklinde gerçekleştirilmiştir.

Hilafetin kaldırılması nedeniyle kadın kolları tarafından yapılan basın açıklaması ve sonrası yaşanan olayların kamuoyuna çarpıtılarak verilmesi nedeniyle büyük üzüntü duymaktayız.”

Ali ŞEN/MERSİN (DHA)

2