CHP metrobüs zammına dava açtı

CHP metrobüs zammına dava açtı

18 Kasım 2009, Çarşamba 13:43
A A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ile CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, metrobüse yapılan zammın iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı. Mehmet Sevigen “AKP demek zam demek. Metrobüsü emekliler, işçiler ve öğrenciler kullanıyor. Bu bir zülümdür. 16 yıldır İstanbul'u bu zihniyet yönetmektedir” dedi.

Mehmet Sevigen, Gürsel Tekin ve beraberindeki avukatlarla saat 11.30'da Şirinevler'deki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne geldi. Grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne karşı dava açmak için başvuru yaptı. Karayolları Genel Müdürlüğü'ne açtıkları dava ile köprü ve gişe zammını iptal edildiğini belirten Mehmet Sevigen “İstanbul halkına eziyet ediliyor. Bu zammın en kısa sürede geri alınması lazım. İstanbullular bu haksızlığa sessiz kalmamalı” dedi.

Gürsel Tekin de “Kadir Topbaş seçimlerden önce barajlar dolarsa su fiyatlarına zam yapmayacağını söyledi. Ancak zam yaptılar. Gazetelerde okuduk. Bayram'da toplu taşıma araçlarına yüzde elli indirim olacakmış. Neyine indirim yapıyorlar zaten son altı ayda yüzde elli zam yaptılar” diye konuştu. Gürsel Tekin en kısa zamanda Sivil Toplum örgütleri ile birlikte bu zammın geri alınması için kapsamlı bir eylem düzenleneceğini söyledi. Gürsel Tekin, İstanbullardan bu eyleme destek vermelerini istedi.

Tüketiciler Birliği de saat 11.00'de Bölge İdare Mahkemesi önünde metrobüs zammını protesto eden bir basın açıklaması yaptı. Ellerinde “Biz metrobüsü iteledik, İETT bize yüzde 35 zam iteledi” ve “Metrobüs dediler zambüs yaptılar” yazılı pankartlar taşıyan grup adına basın açıklaması okuyan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya “Metrobüse yüzde 35 zam yapılarak ulaşım fiyatı 1,5 TL'den 2 TL'ye çıkarılmıştır. İBB metrobüsler ile ulaşım sağlayacağı gerekçesiyle güzergahta bulunan alternatif araçları da kaldırarak insanları metrobüs ile ulaşıma zorlamıştır” dedi. İBB'nin bütçe açıklarını kapatmak için sürekli zamlara başvurduğunu belirten Nazım Kaya “Belediye ahde vefasızlık göstermiş, tüketicinin metrobüsleri ittiği günleri unutmuştur. İstanbul halkı vefasının karşılığını yüksek zam olarak görmüştür” diye konuştu.

Seyit ERÇİÇEK/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;