CHP Rum şehidi andı

CHP, 1960'da Erzurum'da askerlik yaparken çıkan yangında üç arkadaşını kurtaran, dördüncüyü kurtarmaya çalışırken hayatını kaybeden Vasil Harizanos'u, mezarı başında andı

23 Aralık 2009, Çarşamba 13:58
A A

Aya Lefter Ortodoks Rum Mezarlığı’ndaki mezar taşında "Erzurum Şehidi" yazan Vasil Harizanos’u anma töreninde konuşan CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, "Türkiye’de ilk defa bir Rum asker olan Vasil Harizanos’un cenazesi askeri törenle kaldırılmıştı.

Törenin gerçekleştirilmesi için o dönemdeki parti yöneticilerimiz çok uğraş vermiştir. Erzurum şehidimizin ruhu şad olsun. Hepimizi Allah yarattı, birbirimizi sevmeli, kardeş olmalıyız" dedi.

Tekin, bu törenin Türkiye’nin gündemiyle bir ilgisi olmadığını, partilerinin 25 gün önceden planladığını söyledi. Tekin, bu güne kadar bu anmanın gerçekleştirilmemesinin büyük bir eksiklik olduğunu, unutulan bir şeyi hatırlatmak istediklerini söyledi.

Tekin, haftasonu yapılacak olan ilçe kongreleriyle ilgili sorular üzerine de, kongrelerin çok farklı, sürprizlerle dolu olacağını, sanatçıların da katılacağını belirtti.

HARİZANOS KİMDİ?


Törende Vasil Harizanos'nun kahramanlığını anlatan Rıfat N. Bali’nin Toplumsal Tarih Dergisi’nde yayımlanan araştırması da dağıtıldı. Araştırmaya göre, 1960’ta Erzurum Orduevinde yılbaşı hazırlıkları sürerken bir askerin yaktığı sigara büyük bir faciaya yol açtı.

Buharlaşan benzinin alev alması yüzünden orduevinin ahşap doğramaları tutuştu. Binayı bir anda alevler sardı. Saat 04.00’de başlayan yangın kısa sürede büyüdü. Piyade Er Vasil Harizanos, alevlerin arasında kalan üç arkadaşını kurtardı. Vasil Harizanos, dördüncü arkadaşını da kurtarmak için yine alevlerin içine girdi.

Ancak bu sefer dumandan zehirlendi. Komaya girdi. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Ancak Vasil Harizanos terhisine kırk gün kala hayatını kaybetti.

GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANMIŞTI

Askeri törenle kaldırılan cenazede, Chopin’in Cenaze Marşı Çalındı. Vasil Harizanos'un cenazesini asker arkadaşları taşıdı. Vasil Harizanos, Türk ve Rum vatandaşların gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurladı. Gazetelerde haberi Fedakar Vasili başlığıyla birinci sayfadan verdi. Vasil Harizanos, annesi Eleni Altınyuva ve büyük annesi Despina Harizanos'nun yanında toprağa verildİ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;