CHP'de saflar belirginleşiyor

CHP'de saflar belirginleşiyor

CHP’de kaset skandalının ardından istifa eden eski genel başkan Deniz Baykal’ı geri döndürmek isteyenler ‘Kendisi istemese bile gıyabında yeniden genel başkan seçmeliyiz’ görüşünü dile getiriyor. Buna karşı çıkan bir grupsa Baykal’ın kısa dönemde geri dönmesinin mümkün olmadığınnı söyleyip yeni genel başkan seçilmesi gerektiğini savunuyor.

CHP Parti Meclisi dün toplanarak tüzük gereği en kıdemli Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi’yi kurultaya kadar Genel Başkanvekili seçti. Ancak, CHP’deki gruplar Baykal’ın istifasından sonra yeniden mevzilenmeye de başladılar. Güçleri zayıf da olsa muhalifler, Baykal’ın geri dönmesine açıkça karşı çıkarken, Baykal’ın iki yakın adamı Genel Sekteter Önder Sav ve Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş arasında farklı beklentilerin ilk işaretleri ortaya çıkmaya başlandı.

CHP kulislerinde öne çıkan görüşler şöyle:

KURULTAYDA DÖNER

Baykal, yaptığı açıklamalarda ‘geri dönme’ kapısını aralık tutuyor. Siyasal kaderini kendisine bağlamış birçok yönetici de kurultayda dönmesini sağlamak için uğraşıyor.

Bu görüşü savunanların başını Yılmaz Ateş çekiyor. Ateş, “Sayın Baykal kararını verdi. Şimdi CHP kararını verecek. Parti terbiyesiyle yetişen bizler örgütün kararına sırtımızı dönemeyiz. Baykal kafasının arkasında ayrı hesapla gitti, diyenler komplonun parçasına dönüşürler” diyor.

GIYABINDA SEÇERİZ

Bu formülü yaşama geçirmek için CHP örgütleri ülkenin her yanında Baykal’a yönelik ‘geri dön’ kampanyaları yürütecek, Baykal kurultay salonuna gelmese bile ‘gıyabında’ delegeleri ezici çoğunluğunun imzalarıyla tek genel başkan adayı olarak gösterilmesi için hazırlık yapılıyor.

Bu görüşü paylaşanlar arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de var.

‘ABİ’ FORMÜLLERİ

Sav ve arkadaşlarında Baykal’ın 22-23 Mayıs kurultayında dönmeyeceği düşüncesine hâkim. Bu ekibe yakın isimler ‘Baykal’ın bu süreçte geri dönmesi halinde daha da yıpranacağını belirterek bu kurultayda ‘abi’ formülüyle bir genel başkan seçilebileceğini, referandumdan sonra ve seçimlerden önce gerçekleştirilecek bir olağanüstü kurultayda Baykal’ın partinin başına dönebileceğini ifade ediyorlar. ‘Abi formülü’ için Sav’ın ve Sav ekibine yakınlığı ile bilenen Hakkı Süha Okay’ın adları geçiyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN TAVRI

Genel başkan adaylığı için sık sık adı gündeme gelen Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, “Böyle bir talebim yok. Örgütün alacağı kararlara uyarım” diyor.

Baykal’ın dönmeme kararını kesin bir dille ifade etmesinden sonra, parti içinde ismi üzerinde bir uzlaşma sağlanması ve Baykal’ın desteklemesi halinde Kılıçdaroğlu’nun genel başkan adayı olmayı kabullenebileceği ifade ediliyor.

İTTİFAK OLUR MU?

Baykal dönmezse Sav ile Kılıçdaroğlu arasında bir ittifakın söz konusu olabileceği, ‘Kılıçdaroğlu genel başkan, Önder Sav ikinci adam’ formülünde buluşabileceği belirtiliyor.

Ancak bu zayıf bir bir ihtimal olarak görülüyor. Kurultay’da Önder Sav aday çıkarması halinde ise İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve arkadaşları Kılıçdaroğlu’nu aday olmaya ikna edecekleri belirtiliyor.

‘ONURSAL BAŞKAN’ FORMÜLÜ

CHP içinde Baykal’ın geri döneceğini düşününler kadar olmasa bile dönmeyeceğini de düşününler var.

Bunlar, Baykal’ın siyasi yaşamını ‘onursal genel başkan’ sıfatıyla sürdürebileceğini sonra da cumhurbaşkanlığına aday gösterilebileceğini belirtiyorlar.

Radikal

7