CHP'de senaryo çok

CHP kulislerinde kurultaya yönelik tahminler ve senaryolar da yüksek sesle konuşulmaya başlandı. İşte senaryolardan bazıları:

CHP'de senaryo çok

EMANETÇİ GENEL BAŞKAN: Kurultayda ‘geçici bir süre’ genel başkanlık yapacak, sonrasında olağanüstü kurultayda emaneti sahibine teslim edecek bir isim olabilir. 

CEVDET SELVİ İLE DEVAM: Genel başkanlığa vekalet eden Cevdet Selvi seçilir ve parti olağanüstü kurultaya götürülür. Cevdet Selvi böyle bir rüyası olmadığını söyledi. 

SAV-KILIÇDAROĞLU ÇEKİŞMESİ YAŞANABİLİR: Baykal dönmezse genel sekreter Önder Sav aday çıkarır. Bunun karşısına da İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in desteklediği Kemal Kılıçdaroğlu çıkar. ‘Yoğun istek üzerine döner’ 

BAYKAL DÖNER: Baykal, kurultaya kadar gelişmeleri izler. Örgütün ve delegelerin yoğun isteği ile yeniden genel başkan seçilir. Hiç aday çıkmaması veya birden fazla aday çıkarak sert tartışmaların olması durumunda da Baykal “CHP sahipsiz bırakılamaz” diyerek geri dönebilir.

GEÇİŞ SÜRECİ ADAYLARI: Kulislerde bütün bunların ötesinde eski Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ve Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay’ın da geçiş sürecinde partinin başına getirilebileceği konuşuluyor.

'YİNE ADAY OLSUN'

CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Kurultayla ilgili konuştuk” dedi. 22-23 Mayıs’ta yapılacak kurultaya geniş bir katılım beklediklerini söyleyen Mustafa Özyürek, “MYK’da genel başkan adayları belirlendi mi?” sorusuna “Hayır. Belirlemedik” yanıtını verdi. CHP MYK üyelerinin Deniz Baykal’ın yeniden aday olması yönünde görüş bildirdiği öğrenildi.