CHP'den Baykal'a 'EVİNDE OTUR' GENELGESİ

Pazar, 15 Ağustos 2010 - 05:00

CHP'den Baykal'a 'EVİNDE OTUR' GENELGESİ

Veto yediler

Deniz Baykal, kaset skandalı sonrası CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmiş, yerine Kemal Kılıçdaroğlu gelmişti. Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Baykal ve ekibini tasfiye etmişti. Referandum öncesi çeşitli kentlerde düzenlenen toplantılara katılıp ‘Hayır’ oyu isteyen Baykal ve ekibi genel merkezden veto yedi.

‘Siz yoksunuz’

Önder Sav imzasıyla tüm CHP teşkilatlarına gönderilen genelgede “2007 - 2010 yılları arasında CHP’de genel başkanlık ve genel başkan yardımcılığı görevinde bulunan isimler referandum sürecinde oluşturulan çalışma gruplarında yer almayacak” denildi. Önder Sav imzalı genelgeyle “Evinde otur” denilen isimler arasında Deniz Baykal, Yılmaz Ateş, Cevdet Selvi, Onur Öymen ve Bihlun Tamaylıgil bulunuyor.

‘Tuhaf şeyler’

Deniz Baykal’ın genelgeyle ilgili olarak yakın çevresine “Tuhaf işler, üzücü şeyler. Benim çalışmamı istemiyorlar” dediği öğrenildi. Baykal döneminin CHP Genel Başkan Yardımcıları Yılmaz Ateş ile Cevdet Selvi de genelgeye tepki gösterdi. Yılmaz Ateş “Tasfiyenin yeni boyutu. Baykal 12 Eylül’de yasaklanmıştı, şimdi evine hapsediliyor. Parti içinde bir dışlama var” derken, Cevdet Selvi “Olacak şey değil. Parti terbiyesine aykırı” diye kızdı.