CHP'den Hatip Dicle açıklaması

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili, "AKP kendi alacağı bir milletvekili için ülkeyi krize sokmamalı" diye konuştu

CHP'den Hatip Dicle açıklaması

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yaptı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A YAPILAN DÜZENLEME

Tamaylıgil konuşmasında, Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürülmesi ile ilgili, "Milli iradenin ortaya koyduğu tercihi yok saymak mümkün değildir. Yargı, siyaseti dizayn etmemelidir.

Sayın Başbakan’a 2002 yılında kesin hüküm giymişken yolu açan benzer düzenlemeler o zaman nasıl yapıldıysa, aynı düzenlemelerin yapılmasını zorunlu görmekteyiz. İktidar bu konuda açık görüşünü açıklamalı ve kendi alacağı bir milletvekili için ülkeyi krize sokmamalıdır" diye konuştu.

Tamaylıgil şunlar söyledi: "Türkiye, hızla bir hukuk devleti olmaktan çıkıyor. Bir milletvekilinin mazbata aldıktan sonra düşürülmesini hukuken ve siyaseten doğru bulmuyoruz. Bu sonuçları, AKP iktidarı hazırlamıştır. Milli

iradenin ortaya koyduğu tercihi yok saymak mümkün değildir. Yargı, siyaseti dizayn etmemelidir. Sayın Başbakan’a 2002 yılında kesin hüküm giymişken yolu açan benzer düzenlemeler o zaman nasıl yapıldıysa, aynı düzenlemelerin yapılmasını zorunlu görmekteyiz.

İktidar bu konuda açık görüşünü açıklamalı ve kendi alacağı bir milletvekili için ülkeyi krize sokmamalıdır. Bir milletvekili aday adayı, Cumhuriyet Savcılığı’ndan aday olmalarına sakınca olmadığını gösteren bir belge alırlar.

Yüksek Seçim Kurulu’nda ’Seçilmelerine mani hal yoktur’ denilip kesin listeler açıklanmadı mı? Sonrasında halkın oylarıyla milletvekili seçilmediler mi? Nasıl olur da mahkeme, ’Ben bunların yemin etmelerini kabule tmiyorum’ diyebilir? Demokrasi ve evrensel hukukun gereği, yemin etmelerini sağlayacak serbest bırakılma sürecinin işlemesini bekliyoruz"

"SORUNSUZ BİR KOMŞULUK İLİŞKİMİZ KALMADI"

Tamaylıgil, açıklamalarında Suriye’de yaşanan olayları ve Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerini de değerlendirdi. Tamaylıgil, "Bölgedeki diğer ülkeler gibi, Suriye’de de halkın demokrasi yolundaki meşru isteklerinin şiddetle bastırılmasını kabul etmediğimizi öncelikle belirtmek istiyoruz" derken, CHP yönetimi olarak süreci yakından izlediklerini de belirtti.

Tamaylıgil, "Bu süreç, Türkiye’nin ulusal menfaatleri açısından çok önemli bir başlığı teşkil etmektedir. CHP yönetimi olarak, Suriye’deki olayları ve hükümetin tutumunu yakınen takip ediyoruz. Bu amaçla, değerlendirmeleri yapmak üzere parti meclisi üyemiz sn. Nihat Matkap görevlendirilmiştir.

Göçmenlerin bulundukları kamplarda temas ve incelemelerini yapacaklardır. Hatırlarsanız, ’Komşularla sıfır sorun’ denilerek bir dış politika hedefi kondu. Şimdi haritaya baktığımızda, hangi noktaya vardığımız çok açık görülmektedir. Bırakın sıfır sorunu, sorunsuz bir komşuluk ilişkisi neredeyse kalmamıştır" diye konuştu.

ŞEHİT POLİSLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

4 Temmuz Pazartesi günü CHP Parti Meclisi’nin toplanacağını belirten Tamaylıgil, Tunceli’deki patlamada şehit düşen polis memurları Hakan Yavuz ve Gökhan Büyükarslan için de şunları söyledi:

"Tunceli Nazimiye’de şehit olan iki polisimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, tüm milletimize ve Polis Teşkilatı’mıza başsağlığı diliyoruz. Böyle acı olayların yaşanmamasını ve ailelerde, millettimizde bu acıların bir ateş olarak yanmamasını diliyoruz"