CHP'den videolu teşhir

CHP'den videolu teşhir

CHP genel merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve CHP MYK üyesi Savcı Sayan basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz günlerde CHP lideri Deniz Baykal’ın Van’da uğradığı yumurtalı ve taşlı saldırı ile ilgili Savcı Sayan, fotoğraf ve video görüntüleriyle, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in akrabaları ve saldırıya karışan AKP’lileri tek tek deşifre etti.

Gösterilen fotoğraf ve video görüntülerine göre saldırıya katılanlar arasında, AKP İl Başkan Yardımcısı Aslan Yılmaz, AKP Van merkez ilçe yönetim kurulu üyesi Cahit Kiraz, AKP Van İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcıları, Taha Çoban ve Selami Taşdemir bulunuyor.

CHP genel merkezinde düzenlenen toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve CHP MYK üyesi Savcı Sayan saldırı ile ilgili fotoğraf ve videoları gösterek saldırıyı düzenleyenleri teşhir etti. Savcı Sayan’ın ayrıntılı olarak gösterdiği video görüntülerine göre, saldırıya katılanlar arasında AKP İl Başkan Yardımcısı Aslan Yılmaz, AKP Van merkez ilçe yönetim kurulu üyesi Cahit Kiraz, AKP Van İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcıları, Taha Çoban ve Selami Taşdemir bulunuyor. Aynı zamanda AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in dünürü olan, Van İl Başkan Yardımcısı Aslan Yılmaz, saldıran grupta ön saflarda yer alıyor.

ATEŞ: “SALDIRI AKP PROJESİDİR, AKP SUÇÜSTÜ YAKALANMIŞTIR”

Olayla ilgili açıklama yapan, Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, düzenlenen saldırının bir AKP projesi olduğu iddiasını yinelerken, saldırganları emniyet tarafından himaye edildiğini ileri sürdü. Ateş, “Bu bir skandaldır. Bu van olayı Adalet ve Kalkınma Partisi projesidir. Genel Merkezi vardır, ilin ana kademesi vardır, merkez ilçesi vardır, gençlik kolları vardır ve üzülerek söylüyorum, emniyetin de himayesi vardır. Devlet güçlerinin de himayesi vardır” dedi. AKP’nin totaliter bir zihniyetle yönetildiğini öne süren Yımaz Ateş, genel merkezin bilgisi dışında bir il başkanlığının böyle bir eylemi düzenleyemeyeceğini savunurken, AKP’nin suçüstü yakalandığını söyledi. Ateş şöyle konuştu:

“Orada bütün bir organizasyonun içinde, eğer akp organizasyonu olmasa, bu kadar totaliter bir zihniyetle yönetilen AKP’de, hangi il başkan yardımcısı, hangi il, hangi merkez ilçe, hangi gençlik kolları bunu yapar? Yaparsa yanına kar mı kalır? Bakanını kulağından tutupta kapının önüne koymakla tehdit eden, milletvekilinin kellesini almakla tehdit eden sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu il başkan yardımcısını, merkez ilçe yöneticisini, gençlik kolları yöneticisinin gözünün yaşına mı bakacak? Bunun gereğini yapar. Yapmadığına göre, bu bir AKP projesidir ve AKP’de suçüstü yakalanmıştır.”

ATEŞ: “ÇELİK GEREKENİ YAPMALI”

Hüseyin Çelik’in istifa etmesi gerektiğini kaydeden Ateş, şunları söyledi. Yılmaz Ateş, “Eğer bu sayın Başbakan’ın oluruyla yapılan bir eylemse, Sayın Çelik himaye görecektir herhalde. Bakanları kapının önüne koymakla tehdit eden Erdoğan, Çelik hakkında da gerekeni yapmalıdır. Bunlar çok pişkin oldukları için, demokrasinin gereği olan, istifayı işletirler mi? Doğrusu o konuda çok iyimser değilim” diye konuştu.

Ateş, gelecek bilgi ve belgeleri de toplayarak, birkaç gün içinde konuyla ilgili hukuksal olarak gerekenin yapılacağını söyledi.

BAYKAL’A VAN’DA TAŞLI, YUMURTALI SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

2 Nisan’da CHP Van İl Kongresine katılmak üzere bu ile gelen Deniz Baykal’ın bulunduğu parti otobüsüne bir grup taş ve yumurtalarla saldırmıştı. Saldırının ardından Baykal, saldırının AKPliler tarafından düzenlendiğini öne sürmüş, iktidar partisi üyeleri ise bunu kesin bir dille reddetmişti. Dünkü TBMM grup toplantısında konuşan Baykal, konuşması sırasında saldırıyı gerçekleştirenlerin fotoğraflarını göstererek, olayla ilgili partililerin bir toplantı düzenleyerek, bu kişilerin kimliklerini ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile akrabalık ilişkilerini ispatlayacaklarını söylemişti. Baykal’ın açıklamaları üzerine, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik bu iddialara yanıt vererek, Deniz Baykal’ın iftira ettiğini ileri sürerek, avukatlarına verdiği talimatla 1 TL’lik tazminat davası açacağını açıklamıştı.

DHA