CHP'nin Köşk adayı belli oldu!

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı eski İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu oldu

16 Haziran 2014, Pazartesi 12:47
A A

Hürriyet'ten Okan Konuralp'in haberine göre, bugün MHP Lideri Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek olan CHP Genel Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu çatı aday olarak önerecek.

İhsanoğlu'nun ismi üzerinde uzlaşılamaması halinde alternatifler isimler arasında 2013 yılı Nobel Barış Ödülü'nün verildiği Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Rıza Türmen ve Mehmet Ali Bayar'ın da yer aldığı belirtildi.

Kılıçdaroğlu, sabah erken saatlerde önce PM üyeleri sonra da MYK üyeleri ile toplantı yaptı.  Toplantıda Kılıçdaroğlu, isim telaffuz etmezken önerilecek adayla ilgili ''demokrat, laikliğe inanan, sağ seçmenden de oy alabilecek bir aday'' bilgisini verdi.

KILIÇDAROĞLU, PARTİ MECLİSİ  ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PM üyelerini bilgilendirdi. Parti Meclisi üyeleri, Kılıçdaroğlu tarafından bugüne kadar yürütülen, bugün ve bundan sonra da yapılacak girişim ve görüşmelerle ilgili Kılıçdaroğlu ile tam bir mutabakat içinde olduklarını belirttiler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emel Yıldırım Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun PM üyelerini bilgilendirmesinden sonra bir açıklama yaptı.

Yıldırım'ın açıklaması şöyle:

"Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi üyelerine cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bugüne kadar yapılmış girişim ve görüşmeler ile ilgili bilgi verdi, parti meclisi üyelerinin görüş ve önerileri aldı. Parti Meclisi üyeleri, Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından bugüne kadar yürütülen, bugün ve bundan sonra da yapılacak girişim ve görüşmelerle ilgili Genel Başkan ile tam bir mutabakat içinde olduklarını belirttiler."

EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?


1943 yılında Kahire’de doğan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği bulunuyor.

İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı.

İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu. Prof. İhsanoğlu, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yanı sıra İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu. UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı.

1 Ocak 2005'te İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri olan İhsanoğlu, örgütün seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini de taşıyor.

İhsanoğlu, 2013 yılının sonunda görevini İyad Medeni'ye devretti.

Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan İhsanoğlu evli ve 3 çocuk babası.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.