CIA, Apple'ın Peşinde!

Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelere göre CIA (Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı), Apple'ı hacklemek için uzun çalışmalar yürütüyor.

12 Mart 2015, Perşembe 12:30
A A

The Intercept dergisinin eski NSA sistem analisti Edward Snowden’ın ortaya attığı yeni bir iddia gündeme oturdu.

Sızdırdığı belgeler ile büyük bir üne kavuşan Snowden’ın ortaya attığı yeni iddiaya göre CIA, Apple cihazlarını korsan saldırılardan koruyan güvenlik sistemini devre dışı bırakmak için çalışmalar yürütmüş.

CIA’ın çalışmasının başarıya ulaşıp ulaşmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Söz konusu belgede CIA’ın bu alandaki çalışmasına 2006 yılında, yani Steve Jobs’ın ilk iPhone modelini tanıtmasından bir yıl önce başladığını belirtiyor. 2006 – 2013 yılları arasında yürütülen çalışmalar kapsamında konunun ‘Jamborees’ adında gizli bir konferansta ele alındığı bilgisine de yer veriliyor.

Haziran ayında Snowden tarafından sızdırılan belgelerde NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi) tarafından geliştirilen Prisim isimli yazılım sayesinde 2007 yılından beri Microsoft, Yahoo, Google ve Facebook’un sunucularına girebildiği ve buadan bilgi toplayabildiği iddia edilmişti. Bahsi geçen belgede Apple’ın Prisimçalışmalarından haberdar olduğu ve NSA ile beraber çalıştığı da öne sürülmüştü.

CIA’in 2006 – 2013 yılları arasındaki eylem planını içeren belgelerin ortaya çıkmasının ardından CIA ve Applecephelerinden konuyla ilgili bir resmi açıklama gelmemişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;