Çiftçi desteği artmadı

Tarımda, 2009'a ilişkin destekleme miktarları belli oldu. Mazot, gübre, yem bitkileri, su ürünleri desteğinde miktar değiştirilmedi. Çiftçi 2008 yılındaki desteği alacak

Çiftçi desteği artmadı

HER KOVANA 6 LİRA

Tarımda, 2009’a ilişkin destekleme birim miktarları açıklandı. Mazot, gübre, yem bitkileri, su ürünleri desteğinde birim miktarlar değiştirilmedi. Koyun-keçi sütüne, inek sütünün 1.5 katı, litre başına 10 kuruş destekleme primi verilecek. Arıcılıkta kovan başına destek 5 liradan 6 liraya çıktı.

ÖDEMELER ZİRAAT BANKASI'NDAN 

Çiftçi kayıt sistemine dahil çiftçilere verilecek desteklere ilişkin karar, 1 Ocak 2009’dan geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Çiftçi kayıt sistemine dahil çiftçilere ödeme 2010’da Ziraat Bankası’ndan yapılacak, bankaya destekleme tutarının yüzde 0.2’si kadar komisyon ödenecek.

KİLOGRAM BAŞINA DESTEK

Hububat ve bakliyat üreticisine destek primi ödenmesine ilişkin karar da 1 Mayıs 2009’dan geçerli olmak üzere yine Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlandı. Bu yıl da buğday, arpa, çavdar, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek için kilo başına destekleme primi verilecek.

SATIŞ BELGESİ GEREKLİ

Destekten yararlanmak için üreticilerin ürün satış belgesini ibraz etmesi gerekiyor. Prim miktarı Tarımsal Destekleme Kurulu tarafından belirlenecek. Destekten kamu tüzel kişileri hariç, çiftçi kayıt sistemine özlük, ürün, arazi bilgileri kayıtlı olan çiftçiler yararlanabilecek.