Çikolatadan Çin Seddi

Çin, iki bin yılı aşkın tarihi olan Çin Seddi ve Terra Kota savaşçılarını tekrar yapacak ama çikolatadan...

23 Ekim 2009, Cuma 15:31
A A

Çin, iki bin yılı aşkın tarihi olan Çin Seddi ve Terra Kota savaşçılarını tekrar yapacak. Ancak bu kez yapım aşamasında taş ya da kil yerine "çikolata" kullanılacak. 

Şinhua ajansının haberine göre, Pekin’de faaliyet gösteren bir çikolata şirketi ve Pekin Sanat Kaynakları Planlama Kuruluşu, 2010 yılının başlarında 10 metre uzunluğunda ve 2 metre yüksekliğinde bir "çikolata seddi" yapacağını duyurdu. 

ŞEKİL OLARAK BİRE BİR KOPYASI OLACAK
Çin’de çikolata kültürünü yaymak için böyle bir çalışma yapacaklarını söyleyen "Dünya Çikolata Harikalar Diyarı" yöneticisi Tan Liya, çikolatadan inşa edilecek Çin harikalarının, orijinallerinin bire bir kopyaları olacağını kaydetti. Pekin’in kuzeyinde 20 bin metre karelik bir alana 2010 Ocak ayında açılacak çikolata parkında, Çin Seddi’nin yanı sıra, "Çin Hanedanlığı" tarafından M.Ö. 211-206 tarihlerinde yapılmış Terra Kota savaşçıları heykellerinin de 500 farklı örneği sergilenecek. 

Dünya genelinden birçok uluslararası çikolata üreticisinin de katılacağı bir festivale dönüşmesi beklenen park, kış mevsimi boyunca açık kalacak. Çin’de tatlıcılık ve çikolata pazarının daha yeni gelişmeye başladığını belirten Tan, bu pazarın her yıl yüzde 15 büyüme kaydettiğini ve pazarı genişletmek için Çinlilere çikolatanın cazibesini farklı yollardan göstermek istediklerini belirtti. Çikolata ile son yıllarda tanışan Çin, dünyadaki çikolata üreticilerinin dikkatini çeken en büyük çikolata pazarlarından biri olma yolunda ilerliyor. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;