Çikolatadan sonra peynir çürüğe engel

Ramazan Bayramı'nda bol bol şeker, çikolata yenecek... Çürüklere karşı ise biraz peynir öneriliyor

06 Eylül 2010, Pazartesi 13:28
A A

Adana Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Abdurrahman Erkoç, Ramazan Bayramı'nda pasta ile sık tüketilen şeker ve çikolatanın diş çürüklerini artırabileceğini belirterek, "Şeker yedikten sonra alınan bir parça peynir diş çürüğü oluşumunu azaltır" dedi.

Erkoç, çürüğün oluşmasını engellemek için mutlaka dişlerin fırçalanmasını, imkan yoksa bir bardak su ile ağzın çalkalanması gerektiğini vurguladı.

Çürüğün oluşmasındaki esas etken olan çürük yapıcı bakterilerin fermante olabilen karbonhidratları kullanarak oluşan asitlerin çürükgelişimi için uygun ortam oluşmasına sebep olacağını belirten Erkoç, bayramda özellikle çocuklar başta olmak üzere herkesin yedikleri her tatlı ve şekerden sonra mutlaka ağız temizliği yapması gerektiğini anlattı.

EN ETKİN YÖNTEM FIRÇALAMA

Erkoç, "Diş çürüklerinin önüne geçmek için en etkili yöntem diş fırçalamaktır. Fakat fırçalama imkanı her zaman mümkün olmayabilir. Bu sebeple en azından ağız çalkalanmalı ve bir bardak su içilmesi şekerin yapacağı tahribatı minumuma indirebilir. Ayrıca ağızdaki tükürük oluşan asidik ortamı azaltır. Bu nedenle tükürük salgısını artıracağından şekersiz sakız çiğnemek de faydalı olur" şeklinde konuştu.

Şekeri yeme zamanına da değinen Dt. Erkoç, "Yemeklerden iki saat sonra ve geceleri tükürük salgısı minumuma inmekte ve tükürüğün temizleyici etkisi ortadan kalkmaktadır. Eğer bu saatlerde şeker tüketilecekse üç ana öğünden hemen sonra yenilmelidir. Sık aralıklarla ve yatmadan hemen önce şeker tüketilmemesini tavsiye ediyorum. Ayrıca, şeker tüketip diş fırçalamaktan kaçınan küçük çocuklara şeker yedikten sonra verilen bir parça peynir çürük oluşumunu azaltır." dedi.

ÇİKOLATA İKRAMINDA SU DA VERİN

Ev sahiplerinin de misafirlere şeker ve çikolata ikramının yanında mutlaka bir bardak su bulundurması gerektiğini de belirten Dt. Erkoç, "İkramı seven bir milletiz. Bayramda yoğun olarak tüketilen şeker ve çikolata ikramının yanında su bulundurun. Asitli içecekler ikram etmemeye özen gösterin. Bunun yerine ayran veya meyve suyu ikram etmeniz daha uygun olur" diye konuştu.

(Star gazetesi)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;