Cildinize asla yapmamanız gereken 7 şey

Günlük alışkanlıklarınız yüzünden cildinize ne kadar zarar verdiğinizin farkında mısınız? İşte sabah uyanmanızdan akşam yatağa gitmenize kadar asla yapmamanız gereken 7 şey  

27 Eylül 2017, Çarşamba 12:42
A A

Cildimize en çok zarar veren şeyleri genelde fark etmeden yaparız. Makyajımızı gece yatmadan önce çıkarmayı unutmak, güneş koruyucu kullanmadan güneş altında uzun saatler geçirmek, cilt sağlığımızı bozan atıştırmalıkları ve kızartmaları yemek gibi durumlar cildimize zarar verir. Ancak bunlar dışında da cilt sağlığımızı bozan durumlar vardır. İşte o durumlar…

Eksfoliasyonu unutmak

Eksfoliasyonu unutmak

Cildiniz, sahip olduğunuz en büyük organdır ve bizi iç dış etkenlerden korur. Cilt yenilenirken ölü cilt hücreleri pul pul dökülür. Bu ölü cilt hücrelerini ciltten uzaklaştırmak için haftada bir veya iki defa eksfoliasyon işlemini yapmalısınız.

İşlenmiş gıdalar tüketmek

İşlenmiş gıdalar tüketmek

İşlenmiş gıda ve fast food türü yiyeceklerde vücudunuza ne girdiğini ve cildinizin bundan nasıl etkileneceği hakkında hiçbir bilginiz olmuyor. Sebze, meyve, et, balık, tahıl ve bakliyat yemek ve bunları evde hazırlamak sağlığınız açısından çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Ayrıca akne oluşumuna eğilimli bir cilt yapınız varsa şeker, mandıra ürünleri ve fast food akne oluşumunu tetikleyen etmenler arasındadır ve bunları tüketmek aknenizin artmasına neden olabilir.  

Yüzü sıkmak veya yüze dokunmak

Yüzü sıkmak veya yüze dokunmak

Yüzünüze dokunduğunuzda, ellerinizdeki bakterileri fark etmeden yüzünüze taşımış oluyorsunuz. Bu bakteriler, yüzünüzde gereksiz siyah nokta ve akne oluşumuna neden oluyor. Sabahları yüzünüze cilt bakım ürünlerinizi sürdükten sonra gece yatmaya hazırlanana kadar yüzünüze hiç dokunmamaya çalışın.  

Fazla şeker, alkol ve kafein tüketmek

Fazla şeker, alkol ve kafein tüketmek

Bir şeyi fazla miktarda tüketmek hayattaki dengenizi, kariyerinizi, sosyal hayatınızı ve cildinizi kötü etkileyebilir. Beslenme düzeniniz hakkında endişeleniyorsanız bir diyetisyenden bu konuda yardım alabilirsiniz.  

Sigarayı bırakmanın vakti geldi

Sigarayı bırakmanın vakti geldi

Sigara, iç organların yanı sıra cildimize de zarar verir. T bölgesinde daha çok siyah nokta oluşumuna ve dudak üstünde kırışıklıklara neden olur.

Strese girmek

Strese girmek

Çevresel ve duygusal stres kaynakları cildinizi kötü etkileyebilir. Ciltteki enflamasyonun artmasına, sivilceye, yorgun ve soluk bir görünüme neden olabilir. Hayatınızdaki strese yol açan faktörleri not alarak onlarla nasıl başa çıkmanız gerektiği hakkında düşünebilirsiniz.  

Güneş koruma sürmeden güne başlamak

Güneş koruma sürmeden güne başlamak

Güneş, sadece cilt lekelerine değil, ince çizgilere, kırışıklıklara ve aynı zamanda cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Cildinizde nedenini bilmediğiniz geniş gözeneklerin nedenini merak ediyorsanız, nedeni güneş korumasız güneşe çıkmanız olabilir. Kış ayları da dahil olmak üzere her gün güneş koruyucu kullanmalısınız ve güneşte uzun süre kalacağınız zaman şapka kullanmalısınız.