Cildinize bulaşan saç boyasını çıkarmanın 10 pratik yolu

Saç rengimizi değiştirmek, yeni renkler denemek ya da beyaz saçlarımızdan kurtulmak... Saç boyaları hayatımızın hep içinde. Bu uygulamayı evde yapmak hem hesaplı hem de hepimize zamandan kazandırdığı bir gerçek. Tek dezavantajıysa saç boyasını sıklıkla ellerimize, yüzümüze ve boyun bölgemize bulaştırmamız. Çok inatçı olan ve temizlenmesi zor olan saç boyası lekelerinden kurtulmanın pratik yolları da var. İşte sizin için 10 öneri  

26 Ocak 2018, Cuma 14:02
A A
1 Lava sabunu

1 Lava sabunu

Lava sabunu ağır yağ ve boyaları çıkarmak için ressamlar, boyacılar, tesisatçılar tarafından kullanılır. Ağır bir temizlik maddesidir ve yüzünüzden ziyade elleriniz için kullanılması önerilmektedir. Gözlerinize temas ettirmekten kaçının.    

2 Aseton

2 Aseton

Tırnaklarımızdan ojeyi söken aseton saç boyası lekelerini de çıkarmakta etkilidir. Ancak cildimizin tırnaklarımızdan daha hassas olduğunu unutmamak lazımdır. Bir pamuğa bolca döktüğümüz asetonla boyalı bölgeleri temizleyebilirsiniz.   

3 Petrol jeli

3 Petrol jeli

Saç boyası lekelerini çıkaran en etkili ürünlerden biri petrol jelidir. Boya uygulamasına başlamadan önce kullanırsanız cildinizi boya lekelerinden kurtarabilirsiniz. Lekeler oluştuktan sonra uygulamak isterseniz de boyalı alana dikkatlice sürüp sonrasında temizleyin. 

4 Saç spreyi

4 Saç spreyi

Saç spreyini boya işlemine başlamadan önce saç çizgisine sıkabilirsiniz. Eğer boya bulaşan yerleri temizlemek istiyorsanız spreyi sıkıp bir pamuk yardımıyla ovalayın ve sonrasında durulayın.   

5 Diş macunu

5 Diş macunu

Diş macunu hafif aşındırıcı yapısı sayesinde ölü deri hücrelerini giderdiği gibi yüz ve ellerinize bulaşan saç boyalarını temizlemeye de yardımcı olur. Boyanan yerlerinizi bir parça diş macunuyla fırçalayabilirsiniz.   

 6 Limon suyu

6 Limon suyu

Limon asidik yapısı sayesinde çok güçlü bir doğal temizlik ve ağartıcıdır. Cildinizin hassasiyetine dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Limonu doğrudan lekelenmiş bölgeye sürebileceğiniz gibi bir pamuğu limon suyuna batırıp da kullanabilirsiniz.    

7 Karbonat

7 Karbonat

Karbonat da ölü deri temizleyici özelliğe sahiptir. 2 çorba kaşığı sıvı detertajının içine 2 çorba kaşığı kabartma tozu ve bir miktar karbonat ekleyin, sonrasında nazikçe yıkayın. Bu karışımı derinizdeki geniş alanlar ve kumaşa bulaşmış boya lekeleri için kullanabilirsiniz.   

8 Makyaj temizleyici

8 Makyaj temizleyici

Bir miktar makyaj temizleyiciği makyaj pamuğuna döküp lekeli bölgeyi silebilirsiniz. Leke oluştuktan hemen sonra uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız.

9 Bebe yağı

9 Bebe yağı

Bebe yağını çok iyi bir makyaj temizleyicidir. Boya lekelerini de nazikçe çıkarır. Bir pamuğa az miktarda döküp leke izi solana kadar yüzünüzü silebilirsiniz.   

10 Sıvı deterjan

10 Sıvı deterjan

Cildinize az miktarda sıvı deterjan sürüp yumuşakça ovalayın. Bebekler için üretilen hassas ciltler ve kokusuz olan çeşidini kullanmalısınız. Gözlerinize ve dudaklarınıza temas ettirmekten kaçının.