Cildinizi makyajdan korumak için mutlaka uygulamanız gereken 9 kural

Makyaj yapmaktan vazgeçemiyor olabilirsiniz peki ya cildinizi bu makyaj malzemelerinden koruyor musunuz? Şimdi öğreneceğiniz kuralları uygulayarak makyajın olumsuz etkilerinden kurtulabilir, makyaj yapmadan da porselen gibi bir cilde sahip olabilirsiniz…   

28 Eylül 2017, Perşembe 11:54
A A

Makyajdan vazgeçemesek de hepimiz biliyoruz ki her gün makyaj yapmanın cildimize zararı büyük. Gözenekleri tıkıyor, cilde zarar veriyor. Bu alışkanlıktan vazgeçemeyenler ve her gün makyaj yapanların işini kolaylaştıracak bazı öneriler derledik.İşte her gün makyajdan vazgeçemeyenlerin ciltlerini korumak için uygulaması gereken yöntemler...

1- Aralıklar koyarak yüzünüzün dinlenmesine ve hava almasına izin verin... Hafta içeresinde hiç makyaj yapmadığınız bir gününüz olmalı. Bu gün içerisinde cilt gözenekleri hava alarak kendini toparlar.

2- Siz siz olun makyajınızı temizlemeden uyumayın. Düzenli olarak makyaj yapın veya yapmayın hiç önemli değil. Cildinize uyguladığınız makyajı temizlemeden uyumayın, kalıntı bırakmamaya bile özen gösterin. Cildinizi gün içerisinde hava alabilsin.

3- Makyajınızı temizlerken makyaj çıkarıcı, yüz temizleme jeli kullanın. Makyajınızı çıkarırken cildinizi tahriş edebilir, iyi bir şekilde temizleyemeyebilirsiniz. Bu yüzden makyaj temizleme ürünleri kullanmanız hem işinizi kolaylaştıracak hem de cildinize zarar vermenize engel olacaktır.

4- Makyajınızı çıkarmayı ertelemeyin... Biliyoruz makyajı çıkarmak yapmasından çok daha zor geliyor, üşeniyor, erteliyoruz. Makyajla işiniz bittikten sonra en hızlı şekilde yüzünüzden çıkarmanız cildiniz için çok önemli. Özellikle her gün makyaj uygulanan ciltlerin fazladan hava aldığı 5 dakika bile cilt sağlığı için önemli. Eve gelir gelmez makyajınızı çıkarmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

5- Haftada bir veya iki defa peeling uygulayın. Özellikle her gün makyaj yapanlar için bu kural önemli. Cildinizi temizleseniz bile gözeneklerin içinde makyaj kalıntıları kalacaktır. Haftada en az bir defa peeling uygulamak cildinizin ölü deriden arınmasına fayda sağlayacaktır.  

6- Bakımınızı asla ihmal etmeyin... Cilt bakımı makyaj yapan veya yapmayan herkes için önemli. Fakat, makyaj uygulandığı halde bakımı aksatılan ciltler zamanla kırışabilir ve gözenekler genişler. Bu nedenle cilt bakımınızı ihmal etmemeniz gerekir.

7- Cildinizde yağ bezesi, siyah nokta gibi problemler varsa cilt bakımına gitmeniz önerilir.

8- Maske kullanın... Makyaj kalıntılarını temizlemek için maske uygulamak etkili çözümlerden biridir. Maskeler daha derin bir temizlik yaparak gözenekleri temizler. Bazı maskeler cilt problemlerine de iyi gelir.

9- Buhar uygulayın... Cildinizi buhara fazla alıştırmanız iyi değil fakat iki haftada bir temiz cilde uygulayacağınız buhar, gözeneklerinize ve kirpiklerinize iyi gelir.