'Çılgın Proje' bugün açıklanıyor

Herkesin merakla beklediği 'çılgın proje'yi Başbakan Erdoğan bugün açıklayacak.

27 Nisan 2011, Çarşamba 09:16
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sır gibi sakladığı ve herkesin merakla beklediği 'çılgın proje' bugün açıklanıyor. Erdoğan "İstanbul projesi olacak" dediği projeyi animasyonlar ve slaytlarla kamuoyuna tanıtacak. Şimdiye kadar basında öne çıkan projeler şöyle:

Haliç’e Mega Kanal: Bu projeyle ortaya dev bir ada çıkacak. Türkiye’nin 3. büyüğü olacak bu ada Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerini içine alacak. Haliç’in devamında 15-20 kilometrelik bir kanalla bu ada Büyükdere’de Boğaz ile buluşacak.

Uygarlıklar Köprüsü: Çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti veren Murat Şaylan’ın blogunda yer verdiği bu projenin, Boğaz’ın iki köprüsünün arasına yapılması öngörülüyordu. Avrupa ve Anadolu yakalarında 4 ayak olacak. Bu ayaklar ortada, Boğaz’ın üstünde birleşecek ve büyük bir dairesel alan oluşacak. İstanbullular yürüyerek bu ayaklardan ortadaki geniş alana ulaşabilecek, burada yemek yiyip gezinti yapabilecek.

Ataşehir’e Selimiye: Bu alternatiflerin dışında, Mimar Sinan’ın Edirne’de yaptığı Selimiye Camii'nin birebir Ataşehir’de inşa edilmesinin “Erdoğan’ın çılgın projesi” olduğu da iddia edilmişti.

İLK ULUÇ YAZMIŞTI

'Çılgın proje'yi gündeme ilk Hıncal Uluç getirmişti. Başbakan'la telefon görüşmesi yapan Uluç köşesinde şunları yazmıştı: "İki cümle ile projenin adını söyledi. Telefon elimde dondum kaldım.. Bu İstanbul konusunda bugüne dek duyduğum en çılgın proje.. Biri bana "Bin proje say" dese, bin gün izin verse aklıma gelmez. Öyle çılgın. Bu projeyi, bir TV canlı yayınında Türk ve Dünya (Dünya.. Bu sözcüğe dikkat edin. Şifre o.) kamuoyuna açıklamak Başbakanın hakkı.."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yaklaşık 2,5 saat görüştü.

ERDOĞAN İSTANBUL'DA


Bu arada, dün gece özel uçak "ATA" ile saat 22.30 sıralarında Atatürk Havalimanı'na gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, havalimanından Haliç Kongre Merkezi'ne geçti. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Kadir Topbaş ile görüşmelerde bulunan Erdoğan yaklaşık 2,5 saat burada kaldı. Görüşmelerin içeri konusunda açıklama yapılmadı. Erdoğan saat 01.30'da dinlenmek üzere Kısıklı'daki evine geçti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;