Çin'de bilim insanları maymun klonladı

1996'da klonlanan koyun Dolly'den sonra ilk defa bir klonlama işlemi daha başarıyla sonuçlandı. Çin'de klonlanan iki makak maymunu, insan klonlamaya giden yolda önemli bir aşamayı temsil edebileceği konuşuluyor

24 Ocak 2018, Çarşamba 23:42
A A
BAZI KESİMLER KLONLAMAYA KARŞI ÇIKIYOR

BAZI KESİMLER KLONLAMAYA KARŞI ÇIKIYOR

Uzun kuyruklu makak tipi iki maymun, Zhong Zhong ve Hua Hua birkaç hafta önce Çin'deki bir laboratuvarda dünyaya geldi. Çalışmanın dünyayı insan klonlamaya bir adım daha yaklaştırdığını düşünen bazı kesimler maymun klonlamaya karşı çıkıyor.

Sputnik'in haberine göre; bilim insanları, genetik olarak özdeş maymunların insan hastalıklarının araştırılmasında işe yarayabileceği görüşünde.

GENETİK TABANLI HASTALIKLARIN ARAŞTIRILMASINDA KULLANILABLİR

GENETİK TABANLI HASTALIKLARIN ARAŞTIRILMASINDA KULLANILABLİR

Çin Bilimler Akademisi Sinirbilim Enstitüsü'nden Qiang Sun, klon maymunların kanser ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi genetik tabanlı hastalıkların araştırılmasında bir model olarak kullanılabileceğini düşünüyor.

Maymunlardan biri, diğer klondan sekiz hafta önce doğdu ve Çincede 'ulus' ya da 'halk' anlamına gelen Zhong Zhong şeklinde isimlendirildi. Hua Hua ise altı hafta önce doğdu.

DAHA ÇOK KLONUN YAPILMASI BEKLENİYOR

DAHA ÇOK KLONUN YAPILMASI BEKLENİYOR

Araştırmacılar maymunların biberonla beslendiğini ve gelişimlerinin normal seyrettiğini açıkladı. Gelecek aylarda daha çok makak klonunun üretilmesi bekleniyor.

'ÇOK YETERSİZ VE ZARARLI BİR İŞLEM'

'ÇOK YETERSİZ VE ZARARLI BİR İŞLEM'

Francis Crick Enstitüsü'nden Prof. Robin Lovell-Badge, makak maymunlarının klonlanmasında kullanılan tekniğin hala "çok yetersiz ve zararlı bir işlem" olduğunu savunuyor.

Lovell-Badge, kullanılan yöntemin insan klonlamaya giden yolda bir sıçrama tahtası olmadığını söyledi. Kent Üniversitesi'nden Prof. Darren Griffin ise kullanılan yöntemin insan hastalıklarında kullanılabileceğini kabul ederken, etik kaygılar da ortaya koyuyor.