Çin ve Japon ekonomisi piyasalara moral verdi

Çin'de üretimin yüzde 16, Japonya'da makine siparişlerinin yüzde 10 artması borsalara alım getirdi. Altın fiyatları 1.118 dolarla rekor kırdı. İstanbul Borsası yüzde 1.51 yükseldi. Dolar dip yaptı

12 Kasım 2009, Perşembe 05:00
A A

RİSK İŞTAHI ARTTI

Dünyanın en büyük ekonomileri Çin ve Japonya’dan gelen ‘krizden çıkıyoruz’ verileri borsalar yükseltti. Piyasalardaki risk iştahının artmasıyla dolar hem yurtdışında hem de yurtiçinde değer kaybetti. Dolar, euro karşısında 1.5048’le 15 ayın dibini gördü. Yurtiçinde ise 1.46 liraya indi. Doların değer kaybetmesinin etkisiyle altın fiyatları 1.118 dolarla tarihi zirveye çıktı.

KÖTÜ GERİDE KALDI

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Japonya’da, makine siparişlerinin ekimde bir önceki aya göre yüzde 10 arttığı açıklandı. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Çin’de de sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre, yüzde 16 oranıyla son 19 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Uzmanlar, bu verinin Çin’in küresel finansal krizde en kötüyü geride bıraktığını gösterdiğini belirtti.

BİLANÇOLAR MORAL VERDİ

Dün Hollandalı bankacılık devi ING üçüncü üç ayda 499 milyon euro, Allianz ise 1.3 milyar euro kâr açıkladı. Çin ve Japonya’nın yanı sıra bankalardan gelen iyi bilançoların etkisiyle Avrupa borsaları yüzde 1’in üzerinde değer kazandı. Amerikan Borsası yüzde 0.85 yükselişle 10 bin 331 puandan açıldı. İstanbul Borsası da yurtdışı etkisiyle yüzde 1.51 primle 48 bin 864 puandan kapandı.

ALTIN AMERİKA'YA BAĞLI

Altındaki yükselişin Amerika verilerinin ne şekilde yorumlanacağına bağlı olduğunu söyleyen Goldaş Finansman Müdürü Gökhan Aksu, “Amerika’da işsizlik rakamları artarsa altın fiyatında yeni rekorlar görmek mümkün. Ancak, rakamlar beklentilerin altında gelirse altın fiyatlarında kâr realizasyonu yaşanacaktır. Aşağıda 1.050 seviyeleri destek görünüyor. Parite ve Amerika verileri iyi izlenmeli” dedi

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;