Cinayeti cep telefonu çözdü

Beytüşşebap'ta iki kişinin öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan 2'si korucubaşı 7 kişi tutuklandı

06 Ekim 2009, Salı 11:21
A A

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde,zaman zaman DTP’nin etkinliklerine katılan Necman Ölmez ve Ferhat Ediş'in öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan 2'si korucubaşı 7 kişi, 'kasten adam öldürme' gerekçesiyle tutuklandı. Öldürülen 2 kişiye ait olan cep telefonlarını alan zanlı Zeki Akdoğan'ın askere gitmesinden sonra eşinin bu telefonlardan birini satmasından yola çıkalarak bulunduğu belirtildi. Tutuklanan korucubaşlarından İhsan Ecer, Beytüşşebap'ın Beşağaç Köyü'nde bir minübüste 12 kişinin öldürülme olayından sonra köye giden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bakanlara olayla ilgil bilgi veren kişi olduğu ortaya çıktı.

Beytüşşebap'ın Günyüzü Köyü yakınlarında bölgede hayvan ticareti yapan Necman Ölmez ile Ferhat Ediş, 25 Temmuz 2009 tarihinde birer kurşun sıkılıp, başları taşla ezilerek öldürülmüş halde bulundu. Güvenlik güçleri, cinayetin ardından ölenlerin cep telefonların alındığını belirleyince, teknik takip başlattı. Teknik takip sonucu alınan cep telefonlarından birinin Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde bir telefon bayiine satıldığı tespit edildi. Telefonu satın alan bayinin ifadesinin alınmasının ardından, bu telefonun Bilecek Gölpazar'ında vatani görevini yapan Zeki Akdoğan'ın eşi tarafından satıldığı belirlendi. Bunun üzerine Akdoğan, birliğinden alınarak 1 Ekim günü Şırnak'a getirildi. Akdoğan, güvenlik güçlerine verdiği ifadede, cineyete karıştığını itraf edince, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Güvenlik güçleri, Akdoğan'ın ifadeleri üzerine genişlettiği soruşturma kapsamında, Beytüşşebap Beşağaç Köyü korucubaşı İhsan Acer ile Günyüzü Köyü korucubaşısı Cemil Oğurlu, korucular Zedan Acer, Reber Akdoğan, Yunus Akdoğan, Nasır Akdoğan'ı gözaltına aldı. Beytüşşebap Jandarma Komutanlığı'nda soruşturmaları yapılan 2'si korucubaşı olan toplam 6 korucu dün gece geç saatlerde adliyeye çıkarıldı. Şırnak Barosu'ndan 5 avukatında müdahil olarak görevlendirildiği ifade verme işlemleri sabah saatlerine kadar sürdü. İhsan Acer ile Cemil Oğurlu adlı korucubaşları ile 4 korucu, "Kasten adam öldürmek" suçundan tutuklanırken, cinayetlerle ilgili tutuklananların sayısı 7'ye çıktı.

 KORUCUBAŞLARI VE KORUCULARA OLAĞANÜSTÜ ÖNLEM

 Şırnak Bölgesinde aynı zamanda aşirat üyesi olan 2 kişinin öldürülmesi ile ilgili soruşturmada tutuklanan 2'si korucubaşı toplam 6 korucu için Beytüşşebap'ta olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Sanıklara her hangi bir saldırı olasılığına karşı jandarma ve polis adliye çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

 Mahkeme dosya ile ilgili gizlilik kararı verdi. Ancak, cinayetlerin para alış verişi nedeniyle işlenmiş olacağı belirtildi.

İHSAN ACER

Beytüşşebap'ta 2 kişinin öldürülmesiyle ilgili  tutuklanan Beşağaç Köyü korucu İhsan Acer'in Beşağaç Köyü'nde 29 Eylül 2007 tarihinde bir minibüsün tarafın 12 kişinin öldürülmesi olayının ardından köye giden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başta olmak üzere bakanları karşılayıp, saldırıyla ilgili başkalarının konuşmalarını engelleyip, sadece kendisi bilgi vermesi dikkat çekmişti.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;