Cinayeti eşleri itiraf etti!

Cinayetin faili diye tutuklanan kişinin suçsuz olduğu ortaya çıktı. Gerçek katillerin eşleri cinayeti aydınlattı

24 Ekim 2009, Cumartesi 13:35
A A

İzmir'in Buca İlçesi'nde, 1.5 yıl önce evinde elleri ve ayakları bağlandıktan sonra tornavidayla öldürülen kısmi felçli 60 yaşındaki Kumru Aslanboğa'nın katil zanlısı olarak tutuklanan H.I.'nın, kan testleri sonunda masum olduğu ortaya çıktı.

Olayla ilgili tekrar soruşturma başlatan polis, Kumru Aslanboğa'yı ekonomik yardımda bulunduğu kiracısı E.Ç. ile suç ortaklarının öldürdüğünü belirledi. Öldürülen kadının cenazesine katıldıkları da öğrenilen şüpheliler, eşlerinin itirafları üzerine suçlarını söylemek zorunda kaldı.
Buca Ufuk Mahallesi'nde geçen yıl Mart ayında meydana gelen olayda, vatandaşlar, bir evin balkonundan 1.85 cm. boylarında, siyah giyimli bir kişinin atlayarak kaçtığını ve burada yalnız yaşayan Kumru Aslanboğa'nın, seslenmelerine rağmen kendilerine cevap vermediği ihbarında bulundu.

ELLERİ VE AYAKLARI BAĞLANIP ÖLDÜRÜLDÜ

Eve gelen polis ekipleri, yaklaşık 15 yıl önce, emekli eşi Halil Aslanboğa'yı kaybeden, iki çocuk annesi, kısmi felçli Kumru Aslanboğa'nın yalnız yaşadığı evinde, elleri, ayakları bağlandıktan sonra tonavidayla öldürüldüğünü belirlendi. Olayla ilgili araştırma başlatan polis, yarım saat sonra İzmir Eğitim Hastanesi Acil Sevrisi'ne tedavi olmak için gelen eşkale uygun, elinde kesik izi bulunan ve topallayan bir erkek ile kendisini hastaneye getiren biri taksici iki kişiyi yakaladı.

KAN TESTİ KURTARDI

Gözaltına alındıktan sonra bir görgü tanığı tarafından teşhis edilen 33 yaşındaki H.I., suçlamaları kabul etmemesine rağmen sevk edildiği adliyede tutuklandı. Diğer iki kişi ise serbest bırakıldı. Giysilerindeki kan lekelerinden alınan örneklere yapılan tesler sonunda, kanın öldürülen Kumru Aslanboğa'ya ait olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine de H.I., 45 gün süren tutukluluğun ardından serbest bırakıldı.

KATİL ÇOK YAKININDA ÇIKTI

Faili meçhul kalan cinayetle ilgili dosyayı yeniden açan Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Kumru Aslanboğa'nın oğluyla görüşüp ipuçlarını yeniden değerlendirmeye aldı. Aslanboğa'nın oğlunun evdeki güvenlik kamera sistemini annesinin çalıştıramaması üzerine, kablolarını kestirdiğini bu sırada da yanında kiracıları 33 yaşındaki E.Ç.'nin bulunduğunu söyledi.

EŞLERİ İTİRAF ETTİ

Şüphelerini E.Ç.'nin üzerine yönlendiren polis, yakın ilişkide bulunduğu arkadaşlarının, birçok suçtan sabıkalı olduklarını saptadı. Suçlu olabileceği düşünülen E.Ç. ve arkadaşı Ö.S.'nin eşleriyle yapılan görüşmeler sonrasında, gerçek ortaya çıktı. Kadınlar, eşlerinin olayı kendilerine anlattığını, ancak sürekli dövüp tehdit ettikleri için kimseye söyleyemediklerini ileri sürdü. Bunun üzerine, tekstil işçisi olan E.Ç. ve Ö.S. ile olayın ardından eşinden boşanıp Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde vatani görevini yapmaya giden 22 yaşındaki C.G., gözaltına alındı. Olayla ilgili diğer dördüncü şüpheli C.G.'nin ise arandığı bildirildi.

DAVETİ KABUL ETMEYİNCE ÖLMÜŞ

Şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda, E.Ç.'nin, arkadaşlarının evden hırsızlık yapmalarını sağlamak için, kendisine sürekli maddi yardımda bulunan Kumru Aslanboğa'yı evine çaya davet ettiği, ancak kadının, daveti geri çevirip evine gitmesiyle, zanlılarla karşılaştığı, bu nedenle de yakalanmamak için öldürdükleri ortaya çıktı. Şüphelilerden E.Ç.'nin planı hazırladığı, C.G.'nin ise kadını öldürdüğü anlaşıldı. Diğerlerinin de suça karıştığı belirtildi.
Gözaltındaki şüphelilerden E.Ç. ile Ö.S.'nin olayın ardından kadının cenaze törenine de katılıp gözyaşı döktükleri öğrenildi. Şüphelilerden E.Ç., asker kaçağı olduğu gerekçesiyle askeri yetkililere teslim edildi. Şüpheliler işlemlerin ardından adliyeye sevk edilecek.Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;