Çin'de 100 yaşını aşan 40 bin kişi var

Çin'de 100 yaşını aşan 40 bin kişi var

26 Ekim 2009, Pazartesi 09:45
A A

Çinlilerin yaşlılara saygı günü olarak kabul edilen Çongyang Bayramı kutlanıyor.
Çin’in geleneksel Ay Takvimi’ne göre 9. ayın 9. günü kutlanan bu geleneksel bayramda Çinliler, ailelerindeki yaşlıları ve çocukları da yanlarına alarak kasımpatı çiçeklerini seyretmeye ve dağlara tırmanmaya gider, Cuyü denilen ve genellikle ilaç yapmak amacıyla kullanılan kokulu bitkiyle süslenmiş pastalardan yerler.
"9. ayının 9. günü" kelimesinin Çince söylenişi "uzun uzun" kelimesiyle eşsesli ve Çinliler 9’u "pozitif sayı" olarak kabul ediyorlar.
Çin’de 100 yaşını geçenlerin sayısı her yıl ortalama 2500 kişi artıyor. Çin Yaşlılık Bilimi Derneği tarafından açıklanan verilere göre, Çin’in kıta kesiminde yaşayan 100 yaşını geçmiş insanların sayısı 1 Eylül günü, 40 bin 592’yi buldu.
100 yaşını geçmiş kişilerin en çok bulunduğu eyalet düzeyindeki idari birimlerde ilk üç sırayı Haynan eyaleti ile Guangşi Cuang ve Sincan Uygur Özerk Bölgeleri alıyor. Çin’deki en yaşlı 10 kişinin yaşlarının ortalaması 117.6.

YAŞLANMAYA KARŞI ULUSAL STRATEJİ

Çin’in 65 yaşını geçen nüfusu 2008 yılı sonunda 109 milyon 560 bine ulaşarak, ülke nüfusunun yüzde 8.3’ünü oluşturdu. Yaşlı nüfusun yıllık artışının 8 milyon kişiye ulaştığına işaret eden uzmanlar, Çin’in nüfusun hızlı yaşlandığı bir döneme girdiğini belirtiyor.
Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, bu eğilime karşı hazırlanan ulusal stratejide yaşlılara yönelik hizmet alanları ve kapsamının genişletilmesi ve şehir ile kırsal bölgelerde yaşayan yaşlı vatandaşlara eşgüdümlü hizmet sağlanması gibi önlemler yer alıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;