Cindoruk 'sol'a akıl verdi

Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, sol partilerin birleşmesi gerektiğini söyledi

05 Ekim 2009, Pazartesi 18:09
A A

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ANAVATAN Adana İl Başkanlığı'nın 10. Olağan Kongresi'ne katılmak üzere geldiği Adana'da yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasinin işlemesiyle ilgili sıkıntı bulunduğunu öne sürdü.

Cindoruk, bunların başında Siyasi Partiler Yasası'nda, birbirine benzer inançta olan partilerin ittifak yaparak seçime girmelerini engellemesinin geldiğini savundu.

AVRUPA'DA ÖRNEKLERİ VAR
Söz konusu ittifakın, ''seçim öncesi koalisyon protokolü'' niteliği taşıdığını belirten Cindoruk, ''Muhalefet ve iktidar partileri seçim öncesi ittifak oluşturabiliyorlar. Bunun İtalya'da, Fransa'da ve başka gelişmiş ülkelerde örnekleri var. Türkiye bugüne kadar bu olguyu hiç yaşamamıştı.

Biz, hukuken mümkün olmayan bir hadiseyi birleşerek, aştık. Bir örnek oluşturmaya çalışıyoruz. Tavsiyem, birbirine benzer siyasi partilerin bilhassa solda bunu gerçekleştirmesidir'' şeklinde konuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.