Çinli tedarikçi aklandı mı?

Samsung, çocuk işçi çalıştırırken yakalanan tedarikçisiyle çalışmaya devam edecek mi?

07 Ağustos 2014, Perşembe 16:00
A A

Samsung, birlikte çalıştığı tedarikçi Çinli firmanın çocuk işçi çalıştırması sebebiyle, ilişkilerini askıya almıştı. Yerli otoritelerin bildirdiğine göre, firma reşit olmayan işçileri farkında olmadan çalıştırdı. Samsung, bu bilginin üzerine Çinli firmayla ilişkilerini sürdürmeye karar verdi.

Koreli teknoloji devi, bir gözlemcinin çocuk işçi çalıştırıldığına dair söylemlerine dayanarak, Dongguan Shinyang Electronics ile çalışmasını askıya almıştı. Daha sonra ise Samsung kendi yaptığı araştırmayla bunu kanıtlarıyla doğruladı.

Salı gününde ise Samsung, tedarikçi ile işine devam edeceğini belirtti. Çinli otoritelerin söylediğine göre, tedarikçi firma reşit olmayan çalışanları direk olarak işe almadı ve bir taşeron aracılığıyla işe girdiler.

Yine de Samsung, firmanın kendi taşeronlarını kontrol edememesi yüzünden suçluyor. Bu yüzden bu firmayla olan işini geçen seneye oranla %30 azaltacağını belirtti.

Koreli firma bir süredir Çinli tedarikçilerindeki işçi koşullarını geliştirmeye çalışıyordu. Çalışanların ID tarayıcılarıyla yaşlarını kontrol eden önlemler almaya başlamıştı. Bulunan beş reşit olmayan işçi, işlerini bırakmaya zorlandı.

Çin'de, reşit olmayanların çalışması yasa dışı olsa da, Çinli firmalarda çocuk çalışanlara rastlamak zor değil. Birçok genç çalışan, okullarının yaz veya kış tatil zamanlarında "staj" adı altında okulları tarafından böyle firmalara gönderiliyorlar.

Resimlerle: Amiral gemileri, Çin malı kopyalara karşı!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;