Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik

Hormonal dengesizlikler, depresyon ya da kullanılan ilaçlar erkekte cinsel isteksizliğe neden olabiliyor. Erkekte cinsel isteğin sürdürülmesini testosteron yani erkeklik hormonu sağlıyor. Bu hormon öyle çok işe yarıyor ki. Sayesinde kemikler güçleniyor, cinsel istek ve meni üretimi artıyor.

İlaçlar beni olumsuz etkiliyor

43 yaşındayım. Bir süredir sertleşme zorluğu çekiyordum. Doktor bana bir ilaç verdi. Bu ilacı kullandığım süre içinde sertleşmede sorun yaşamadım. Ama çok sık başım ve karnım ağrıyor. Bunlar kullandığım ilacın yan etkileri olabilir mi?

CEVAP En sık görülen yan etkileri baş ağrısı, sırt ağrısı, yüzde kızarıklık ve sindirim problemleri. Daha seyrek olarak burunda tıkanıklığa ve renk görmede değişikliklere neden olabilir. Kalp hastalığı nedeniyle nitrat kullanan hastaların PDE5 grubuna ait ilaç kullanmamaları gerekiyor.

Cinselliğe karşı hiç isteğim yok

33 yaşındayım. Eskiden hareketli bir cinsel yaşamım vardı. Ancak bir süredir cinselliğe karşı en ufak bir istek duymuyorum. Hatta mastürbasyon yapmak gereği bile hissetmiyorum. Acaba bunun nedeni nedir?

CEVAP Hormonal dengesizlikler, kronik hastalıklar, depresyon ve bazı ilaçlar cinsel isteksizliğe yol açabilir. Cinsel isteğin sürdürülmesi için gerekli olan hormon erkeklik hormonu olarak bilinen testosterondur. Testosteron testislerden ve çok az miktarda da böbreküstü bezlerinden salgılanır. Bu hormon sayesinde vücutta kas kitlesi artar, yağ miktarı azalır, kemik yapı kuvvetlenir, psikolojik durum düzelir, fiziksel aktivite kapasitesi artar, meni üretimi desteklenir, cinsel istek ve güç gelişir.

Eşimde hiç sperm yokmuş

Biz yeni evliyiz. Eşim 22, ben 19 yaşındayım. Eşim testis ağrısı çekiyordu, doktora gitti, ağrı geçti. Şimdi çocuk istiyoruz. Korunmuyoruz ama olmuyor. Doktora gittik. Eşimde hiç sperm yokmuş. Eşime bazı ilaçlar verildi. Bunların faydası olur mu? Doktor gerekirse varikosel ameliyatı olacağını söyledi. Bu durum bizi çok üzüyor. Ne olur bir yol gösterin.

CEVAP Hormon bozukluğu olmadan spermiyogramında sperm hücresine rastlanmayanlarda ilaç tedavileri kullanılmaz, öncelikle sperm kanallarında bir tıkanıklık olup olmadığı, daha sonra biyopsi ile testiste sperm üretimi incelenmelidir. Erkek kısırlığı konusunda deneyimli bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

Günde 3 ya da 4 kere mastürbasyon yapıyorum

24 yaşındayım ve bekarım. Aşırı cinsel istek duyuyorum. Günde 3-4 defa mastürbasyon yapıyorum. Bunun nedeni acaba alışkanlık mıdır yoksa benim bir rahatsızlığım mı var?

CEVAP Durumunuzun bir hastalıktan kaynaklandığını düşünmüyorum. Genç ve sağlıklı bir erkeksiniz. Düzenli bir cinsel yaşama ihtiyacınız var, o kadar. Tabii bu konuyu da ancak kendiniz çözebilirsiniz, evlenmeniz bir çare olabilir!