Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186532.teoman-kadioglu.png

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Perşembe, 26 Kasım 2009 - 11:39

Hastalık şüphesi doğduğunda, gerekli tahliller yapılıp, 3 haftalık bir ilaç tedavisi sonrasında hasta eski sağlığına kavuşur. Ancak geç kalınır ya da yanlış teşhis konulursa ileride sorunlar ortaya çıkabilir...

İltihabı nasıl atlatırım?

SORU: 22 yaşındayım. İdrar yaparken bazen yanma oluyor. Yanma olduğu zaman da idrarım çok sarı. İdrar yollarında iltihap yokmuş. Ama sperm de iltihap varmış. 5-6 aydır antibiyotik kullanıyorum. Hâlâ iltihap geçmedi. İdrardaki yanma spermdeki iltihaptan olabilir mi? Spermdeki iltihap cinsel ilişkiden olabilir mi?

CEVAP: 6 ay süren bir antibiyotik tedavisi makul değil. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar idrar ve menide değil, dış idrar yolunu çevreleyen salgı bezlerinde gelişir ve tanı yöntemi olarak da dış idrar yolundan cinsel yol ile bulaşan hastalıklara özel kültür alınarak tesbit edilir. Tedavisi ise uygun ilaç ile en fazla 3 haftalık bir sürede başarı ile gerçekleşir. Gerekli kalitede yapılmayan tahlil ve tedaviler sonucu hastalığın doğru teşhis ve tedavisinin gerçekleşmemesi, çeşitli antibiyotiklerin uzun süre kullanılması daha büyük sorunlara da yol açabilir. Bir başka üroloji uzmanından daha görüş almanızı öneririm.

Cinsel organımın ucunda siyah nokta çıktı, ne olabilir?

SORU:  20 yaşındayım. Yaklaşık 1.5 sene önce penisimin ucunda küçük bir siyah nokta çıktı ve gün geçtikçe büyüdü. Bunun çıkmasının nedenini ve tadavisini öğrenebilir miyim?

CEVAP: Bu ciddi bir sorun olabilir, en kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurun.

Testislerimde şekil bozukluğu var, ne yapmalıyım?

SORU: 19 yaşındayım. Testislerimde şekil bozukluğu oluyor. Banyo yaparken fark ettim, sol testisim patlamış gibi. Diğer testisime göre daha büyük. Ertesi sabah her şey normaldi. Sanki bir tarafından sıkılmış da öbür tarafından patlamış gibi. Zaman zaman da testislerimde ağrı oluyor. Acaba ne yapmalıyım?

CEVAP: Testisler şekil değistiren organlar değildir. Bahsettiğiniz durumda 3 farklı ihtimal var; ısı değişiklikleri nedeni ile torbaların cildi ve cilt altındaki kas yapıları farklılıklar göstererek torbanın içindeki testis ve diğer yapıların farklı hissedilmelerine ve ele gelmelerine neden olabilir veya fıtığınız nüks etmiş olabilir. Bir diğer ihtimal ise sizde psikolojik nedenler ile dönemsel olarak algılama sorunları olmasıdır. En kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurarak gerçekleri öğrenmenizde ve gereken tedavinin yapılmasında fayda var.