Çıplak Silah'ın yıldızı öldü

"Çıplak Silah" film seri ile izleyicilere kahkahalar attıran Kanada doğumlu Amerikalı aktör Leslie Nielsen, 84 yaşında hayatını kaybetti

Pazartesi, 29 Kasım 2010 - 09:58

Çıplak Silah'ın yıldızı öldü

Bir süredir zatürree tedavisi gören Nielsen'in tedavisinin sürdüğü hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

1950'lerde Hollywood ile tanışan Nileson bir çok komedi filmi ile izleyicilerin hafızasına kazınmıştı.

LESLIE NIELSEN KİMDİR?

11 Şubat 1926’da dünyaya gelen Leslie Nielsen, "Çıplak Silah" serisindeki Frank Drebin, "Uçak" fimindeki Dr. Rumack ve "Korkunç Film" serisindeki Başkan Harris rolleriyle dünya çapında tanınan bir aktördü.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleNielsen’in oyunculuk kariyerinin başlangıcında çok çeşitli film türlerinde rol alsa da, en büyük başarılarına aralarında "Uçak - Airplane" ve "Çıplak Silah-The Naked Gun" gibi komedi serilerinin yer aldığı filmlerdeki komedi yeteneğiyle ulaştı.

Kariyerinin ilk yıllarında dramatik rollerde kamera karşısına geçti. Komediye geçiş yapmadan önce oynadığı filmler arasında "Yasak Gezegen-Forbidden Planet" adlı bilimkurgu filmi klasiği ile deprem dalgalarının kurbanı olan dev gemi kaptanı rolünde oynadığı "Poseidon Macerası-The Poseidon Adventure" gibi yapımlar vardı.

1980 yılında oynadığı "Uçak-Airplane" ise Nielsen’in kariyerinde tam anlamıyla bir dönüm noktası oldu. O filmde oynadığı doktor rolü sayesinde film eleştirmeni Roger Ebert’in deyimiyle "Parodilerin Laurence Olivier’si" sıfatıyla ödüllendi.