CNN International'dan 'Kürdistan' özürü

CNN International'dan 'Kürdistan' özürü

29 Ağustos 2009, Cumartesi 12:38
A A

CNN International Televizyonu, Türkiye sınırlarını da içine alan sözde Kürdistan haritası yayınladığı için Amerika'da yaşayan Türk toplumundan özür diledi.

ABD'deki Türkler'in, CNN International'da 21 Ağustos tarihinde Campbell Brown'un programında yayınlanan, sözde ‘Kürdistan' haritasına karşı gösterdikleri tepki ses getirdi. Türklerden faks, e-mail, mektup ve telefonlarla gelen tepkiler üzerine, CNN sunucularından Campbell Brown dün akşamki yayınında özür diledi. Brown, “Geçen Cuma günü yayınladığımız bir haritada yapılan hatayı düzeltmek istiyoruz. Kullandığımız haritada ‘Kürdistan’ diye bir bölge belirlenmişti. Söz konusu haritada hatalı olarak Irak, İran ve Türkiye’yi kapsayan bölgede böyle bir ülke olduğu ima edilmişti. Bu üç ülkede çok sayıda Kürt yaşamasına karşın Kürdistan diye bir devlet yok. Hatamızdan dolayı özür dileriz” dedi.

CNN International Halkla İlişkiler sorumlusu Bridget Leininger de, ABD'de yerleşik Türk toplumunu çatısı altında toplayan en önemli ve etkin kuruluşlardan biri olan ATAA (Turk-Amerikan Dernekleri Asamblesi) Başkanı Günay Evinch'e mektup yollayarak “Yaptığımız ciddi hatayı fark ettik ve özür diliyoruz” dedi.

Nafiz ALBAYRAK/ NEW YORK, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;