Çocuğum yalnız yatmaktan korkuyor, ne yapmalıyım?

Perşembe, 02 Kasım 2017 - 13:25

Çocuğunuzun yalnız uyumaktan korkmayıp kendi başına uyumaya alıştırma sürecini Uzman Klinik Psikolog Serra Ababay anlattı;
 Çocukların kaç yaşında kendi yatağında ve odasında yatması gerektiğine dair uzmanların farklı görüşleri vardır. Fakat çocuklar genellikle 2-3 yaşında kendi odasında ve yatağında yatabilir.
Çocukların bazı “doğal, normal” korkuları olabilir. Örneğin, 3-6 yaşta, gelişen hayal güçleriyle beraber, bu yaşlarda daha çok gerçek dışı nesnelerden korkular başlar. Canavar, hayalet, yaratık ve karanlık korkusu bu dönemde belirginleşir.
 6-12 yaş arasında ise çocukların korkuları artık daha gerçek durumlara dayanmaya başlar. Bu yaşlarda, hırsız, deprem, yangın, kaçırılmak, kendisinin veya anne-babasının başına kötü bir şey gelmesi olabilir.
 Çocukların tek başına yatamadığı durumlarda,
İlk olarak yatmak istememenin altındaki sebebi konuşmak gerekir. Uykudan önce okunan kitapların bu konudakileri alınabilir.
Çocukların korkuları karşısında, “korkulacak bir şey yok” demek yerine, somut çözümlere ihtiyaç vardır. Örneğin, karanlıktan korkan çocuklar için gece lambası, ışıklı bir ortam sağlamak, müzik koymak, perdeler gölge yapıyorsa perdeleri değiştirmek denenebilir.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER