'Çocuğunun mürüvetini göremeyecek'

Şah Fırat Operasyonu sırasında kaza sonucunda hayatını kaybeden Şehit Başçavuş Halit Avcı'nın babası Mustafa Avcı "Söylenecek bir şey yok. Benim oğlum aslan gibiydi. Çocuğu 15 gün sonra doğacak. Çocuğunun mürüvetini göremeyecek" dedi

22 Şubat 2015, Pazar 15:04
A A

Suriye'nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerin tahliyesi için düzenlenen operasyon sırasında geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden Başçavuş Halit Avcı'nın ilçeye bağlı Gürgenağaç Mahallesi'nde yaşayan ailesi, taziyeleri kabul ediyor.

Şahidin Ankara'da yaşayan eşi Şohret Avcı'nın hamile olduğu ve bir erkek bebek bekledikleri öğrenildi. Şehidin babası Mustafa Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Söylenecek bir şey yok. Benim oğlum aslan gibiydi. Çocuğu 15 gün sonra doğacak. Çocuğunun mürüvetini göremeyecek, ne diyeyim" şeklinde konuştu.

Oğlunun Ankara'da görevli olduğunu ve foto-filmde astsubay olarak görev yaptığını anlatan baba Avcı, şunları kaydetti: "Suriye'ye gittikten sonra geri dönerken tankın üzerine çıkmış, kapağı açmış. Orada fotoğraf çekiyordu. Engebeli arazide 50-60 kilogramlık kapak kapandı ve kafasına vurdu. Aldığımız bilgiye göre orada şehit oldu. Vatan sağ olsun."

'HER PAZAR ARARDI, BU PAZAR ACI HABER GELDİ'

Oğlunun her pazar günü kendisini aradığını belirten Avcı, "Beni aramasa, annesini mutlaka arardı. Bu pazar da acı haberi geldi" dedi. Baba Avcı, oğluyla en son 3 ay önce izin için gediği Trabzon'da görüştüğünü dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da taziye için kendisini aradığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın böyle ücra bir köşedeki bir insanı aramasının kendilerini onurlandırdığını belirten Avcı, "Bize böyle değer verdiği için ona da teşekkür ederim. Allah razı olsun" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da şehidin babasını arayıp taziyelerini iletti. Olay hakkında Başbakan Davutoğlu'ndan bilgi alan baba Avcı, Başbakan Davutoğlu'na, "Başbakanımız, hakkımızı mağdur etme. Çocuğumuzun kanı yerde kalmasın" dedi.

Anne Fatma Avcı da oğlunun fotoğrafını öperek, "Bana oğlumu getirin" diyerek gözyaşı döktü. Şehit Halit Avcı'nın kuzeni Temel Avcı da Ankara'da görevli olan amcasının oğlunun, Suriye'deki operasyonda kazayla şehit olduğunu söyledi. Şehidin, Maçka ilçesi Gürgenağaç mahallesinde toprağa verileceğini ifade eden Avcı, "Cenazeyi bekliyoruz. Şu anda Şanlıurfa'da. Vatan sağolsun. yapacak bir şey yok. Gerekirse biz de gideriz. Vatan için her şeyi biz de yaparız" diye konuştu.

ŞEHİT ASTSUBAYIN CENAZESİ MEMLEKETİNE GÖNDERİLDİ

Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun nakli için dün gece gerçekleştirilen ’Şah Fırat’ operasyonunda kaza sonucu şehit olan Genelkurmay Başkanlığı Foto Film Merkezi’nde görevli Muhabere Başçavuş Halit Avcı’nın cenazesi, Şanlıurfa’da düzenlenen tören sonrası Sağlık Bakanlığı’na ait uçakla memleketi Trabzon’a gönderildi.

Şehit astsubay Halit Avcı’nın cenazesi, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından öğleden sonra Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna konuldu. Şehit astsubay Avcı için akşam saatlerinde GAP Havaalanı’nda tören düzenlendi. Törene; Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, 20’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü de katıldı. Şehit astsubay Avcı’nın Türk Bayrağı’na sarılı cenazesi, askerler tarafından morgdan alınarak GAP Havaalanı’na getirildi. Havaalanında İl Müftüsü İhsan Açık tarafından edilen dua sonrası 17 yıllık asker olduğu öğrenilen şehit astsubay Avcı’nın cenazesi, Sağlık Bakanlığı’na ait uçakla memleketi Trabzon’a gönderildi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;