Çocuk gelinlerin ailelerine hapis

Meclis komisyonu, kızların 13-15 yaşlarında evlendirilmesini önlemeye yönelik çalışmasını tamamladı

Çocuk gelinlerin ailelerine hapis

Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, özellikle kız çocuklarının 13-15 yaşlarında evlendirilmesini ve çocuk anneliği önlemeye yönelik çalışmasını tamamladı.

Komisyon, kızlarını erken yaşta evlendiren anne-babaların Türk Ceza Kanunu'na göre suç işleyen kişinin azmettiricisi olarak yargılanmasını isteyecek. Komisyon, erken evliliklerin en önemli dayanağı olarak gösterilen "Hz. Muhammed, Hz. Ayşe ile evlendiğinde 7 yaşındaydı" iddiasına karşı 17 yaşında olduğuna ilişkin son araştırma sonuçlarını gündeme taşıyacak. 

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında oluşturulan alt komisyon çalışmalarını tamamladı ve raporunu yazmaya başladı. 30'a yakın bürokratı dinleyen ve erken evliliğin yoğun olduğu illerde temaslarda bulunan alt komisyonun rapora da yansıyacak bazı tespit ve önerileri şöyle:

BAZI İLLERDE YÜZDE 50 ERKEN EVLİLİK 
Türkiye'de her dört evlilikten biri erken olarak biliniyor. Bu oran bazı illerde yüzde 50'ye kadar çıkarken, bazı illerde yüzde 15'e iniyor.

Erken evlilikler, ekonomik nedenler, gelenek, görenek, din unsurundan kaynaklanabiliyor. Sofradan bir boğaz eksilsin, başlık parası ve berdel gibi nedenlerle kız çocukları erken evlendiriliyor.

HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Yasalarda erken evlilikleri önlemeye yönelik yeterli madde var ama uygulamada sorun yaşanıyor. TCK, başkasını suç işlemeye azmettiren kişinin, asli suçun cezası ile cezalandırılmasını öngörüyor. Üstsoy ve altsoy ilişkisinden doğan nüfuz kullanılmak suretiyle suça azmettirme halinde, azmettirenin cezası üçte birden yarısına kadar artırılıyor. 

TCK, reşit olmayan ile cinsel ilişkiye girmenin cezasını 2 yıla kadar hapis olarak belirliyor. Anne baba bu suçu işlerse iki katına yani 4 yıla çıkıyor. Hâkimler, çocuklarını erken evlendiren anne ve babaları bu maddeden yargılamalı. Bir mahkemenin çocuğunu erken evlendiren anne-babaya TCK'nın 15 yıla kadar hapis cezasını öngören cinsel istismar maddesinden verdiği ceza da desteklenmeli ve bunun devamının gelmesi sağlanmalı.

DİN ADAMLARININ ROLÜ
TCK, resmi nikâhtan önce dini nikâh yapanlara 6 aya kadar hapis öngörüyor. Erken evlilikler dini nikâhla oluyor. 17 yaşına gelmemiş çocukların evlendirilmemesi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dikkatli ama daha özenli olması istenmeli. Diyanet personeli olmayan birisi nikâh yaparsa bu işlem de TCK kapsamında cezalandırılmalı.

Zorunlu eğitim, liseleri de kapsayacak şekilde 12 yıla çıkartılmalı. Diyanet, vatandaşlara erken evliliklerin zararlarını anlatmalı. Köyde muhtar, okulda öğretmen, kışlada asker bu konuda vatandaşları eğitmeli.

Hz. Ayşe'nin evlendiğinde kaç yaşında olduğuna ilişkin uzmanların görüşleri ise farklı. Prof. Dr. Beyza Bilgin, Hz. Ayşe'nin kaç yaşında olduğuna ilişkin net bir bilgi bulunmadığını belirterek, "Ayşe'nin doğumu İslam dini ile birlikte sayılıyor. Böyle kabul edersek 13 yıllık bir süre içinde Hz. Muhammed ile evlenmiş olmalı. Bence 7 yaşında değildi ama 17 yaşından da küçüktü. Ayrıca o devirde böyle evlilikler oluyordu. Olayları zamanına göre değerlendirmek lazım" dedi. İlahiyatçı Prof. Dr. Saim Yeprem de, son dönemde hem Türkiye hem de diğer İslam ülkelerinde yapılan araştırmaların, Hz. Ayşe'nin evlendiğinde 17-18 yaşlarında bir genç kız olduğunu ortaya koyduğunu, kendisinin de bu görüşe katıldığını söyledi. 

(Sabah)