Çocuk yardımında sınır kalktı

5 Ocak 2010 tarihinden itibaren memurlara çocuk için verilmekte olan aile yardımı ödeneğinde, sayı sınırlaması dikkate alınmayacak. Bugüne kadar 1 milyon 690 bin çocuk için ödenmekte olan aile yardımı, yeni düzenlemeyle 740 bin çocuk için daha verilecek

Çocuk yardımında sınır kalktı

BAŞBAKAN ÜÇ ÇOCUK İSTEDİ

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2010 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı kabul edildi. Tasarıyla memurlara verilen aile yardımında iki çocuk sınırı kaldırılıyor. Böylece her aileden üç çocuk isteyen Başbakan Tayyip Erdoğan, bu isteğini teşviğe de bağlamış oldu. Memur maaşlarına 2010’un ilk altı ayında yüzde 2.5, ikinci altı ayında 2.5 zam verilecek. Aile yardımı yapılırken ikinci çocuktan sonrakiler için de ödeme yapılacak.

YARDIMIN KAPISI AÇILDI 

Şimdiki uygulamaya göre bir ailenin kaç çocuğu olursa olsun sadece iki çocuk için yardım alınıyor. Ailelere altı yaşından büyük bir çocuk için ayda 13.38 lira, iki çocuk için ayda 26.76 lira ödeniyor. 6 yaşından küçük çocuklar için yardım iki katına çıkıyor. Bugüne kadar 1 milyon 690 bin çocuk için ödenmekte olan aile yardımı, yeni düzenlemeyle 740 bin çocuk için daha verilecek. Yardımların miktarı ise yine aynı olacak.

ARAÇ ALIMINA PARA ALDILAR

Komisyonda, hükümetin verdiği önergenin kabul edilmesiyle bütçenin gider kalemine yedek ödenek olarak 53 milyon 750 bin lira ilave edildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söz konusu ödeneğin sulama projeleri ile kamuya araç alımlarında kullanılacağını söyledi. Bilindiği gibi Ak Parti Isparta Milletvekili Sadi Bilgiç, gölet projesine destek vermediği gerekçesiyle Mehmet Şimşek’i Başbakan’a şikayet etmişti. Başbakan da Şimşek’e tepki göstermişti.

MEMUR ZAMMINI REDDETTİLER

Ayrıca ödenek ile Adalet Bakanlığı başta olmak üzere birçok üniversiteye taşıt alımınının önü açıldı. Ancak, komisyondaki bütçe görüşmelerinde memur maaşını artırmaya yönelik üç önerge hükümet tarafından kabul edilmedi. Şimşek, önergeleri reddederken, “Bütçe disiplini önemli. Kaynağı olmayan ek harcama yapılmamalı” dedi. Bütçe tasarısı ile 2010 yılında kamuya açıktan atama yoluyla 32 bin yeni memur alınmasının da önü açıldı.