Çocuklar en çok hangi kanalı izliyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, Çocuk ve Medya Hareketi kapsamında gerçekleştirilen Türkiye'de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması sonuçlandı

14 Kasım 2013, Perşembe 19:51
A A

Kanal D araştırmaya göre, öğrenciler tarafından "en çok izlenen televizyon kanalları" sıralamasında yüzde 45 oran ile birinci oldu.

TV’YE GÜNDE YAKLAŞIK 2 SAAT ZAMAN AYRILIYOR

Araştırma verileri, RTÜK, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Çocuk Vakfının işbirliğiyle düzenlenen 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresinin açılış bölümünde, RTÜK Başkanı Davut Dursun tarafından açıklandı. Örneklemi Türkiye genelini temsil eden araştırma, 26 il merkezi, ilçe, kasaba ve köylerinde 6-18 yaş grubunda yer alan ve 1-12. sınıflarda okuyan 4 bin 306 öğrenciyle, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Araştırmada Kanal D, öğrencilerin tarafından "en çok izlenen televizyon kanalları" sıralamasında yüzde 45 oran ile birinci sırada yer aldı. Araştırmaya göre öğrenciler, televizyona günde 1 saat 55 dakika, internete ise 1 saat 48 dakika zaman ayırıyorlar.

OLUMLU ETKİLENME SIRALAMASINDA TELEVİZYON ÜÇÜNCÜ

Araştırmaya katılan öğrenciler, dilin kullanımı, bilgi edinme, hayal gücü gelişimi ve davranışlar üzerindeki etkileri açısından da iletişim araçlarını değerlendirdiler. Her kategori için en fazla olumlu etkilenme bildirilen iletişim araçları kitap, gazete ve dergi oldu. İkinci sırada internet gelirken, televizyon üçüncü sırayı aldı. ÇOCUKLAR PRİME TİME İZLEYİCİSİ Araştırmaya katılan öğrencilerin "hafta içinde genel olarak televizyon izlediği saat dilimleri", yüzde 53.1 oranı ile "18.00-21.00", yüzde 25 oranı ile "21.00-24.00" ve yüzde 24 oranı ile "15.00-18.00" şeklinde sıralanıyor. Araştırmaya göre, öğrencilerin en fazla önem verdikleri iletişim araçları sıralamasında televizyon yüzde 40.5 oran ile beşinci sırada yer aldı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;