Çocuklar teknoloji bağımlısı

Avrupa'da 6 ülkede 8-14 yaş arasındaki 3 bini aşkın çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre, çocukların yüzde 95'i internet ve bilgisayarsız bir dünyayı hayal edemiyor

11 Ocak 2010, Pazartesi 11:07
A A

Disney XD Avrupa, Ortadoğu ve Asya Bölgesinden Sorumlu Araştırma Direktörü Victoria Hardy, 1995-2001 arasında dünyaya gelen çocukların, diğer tüm kuşaklardan daha fazla teknolojik gelişmeye tanık olduklarını ve "dijital eğlencenin, cep telefonlarının ya da sosyal medya kanallarının olmadığı" bir yaşamı hiç tanımadıklarını ifade etti.

Bu kuşağı önceki kuşaklardan ayıran en büyük özelliğin, "bilgi ve eğlenceye daha fazla erişmek için olanak tanıyan" davranışları olduğunu dile getiren Hardy, şöyle devam etti: "Araştırmaya katılan çocukların güçlü aile değerleri var. Hayata karşı yaklaşımlarında hem en ileri teknolojiyi, hem de geleneksel aile değerlerini benimsiyorlar.

Anne babalarının görünürdeki ’şöhret’ merakına rağmen, ayağı yere basan işler hedeflemektedirler. Çocukların içinde yetiştikleri, ünlülerin etkisindeki ortama rağmen güçlü aile değerleri var ve ’ün’ peşinde koşmak yerine geleneksel mesleklere özeniyorlar.

EN GÖZDE MESLEKLER

Geleceğin önde gelen beş mesleği veteriner, hekimlik, öğretmenlik, futbolculuk, doktorluk ve polislik. Şarkıcı ve şöhret olmak yerine veteriner ve öğretmen olmak istiyorlar. Bu hem şaşırtıcı, hem de cesaret verici."

Disney XD Avrupa, Ortadoğu ve Asya Bölgesinden Sorumlu Araştırma Direktörü Hardy, XD kuşağının 3’te birinden fazlasının "yeni şeyleri anne babalarından daha hızlı öğrendiklerini" ve yüzde 26’sının "ebeveynlerinden daha yaratıcı olduklarını" düşündüklerini söyledi.

Araştırmaya katılan 8-10 yaş arası çocukların yüzde 18’i, 11-12 yaşındakilerin yüzde 35’i ve 13-14 yaşındakilerin yüzde 44’ünün "elektronik aletleri anne babalarından daha fazla kullandıklarını" belirlediklerini dile getiren Hardy, şunları söyledi: "8-14 yaşından itibaren sosyal medyayı gitgide yaşam tarzlarının bir parçası olarak kullanmaktadırlar.

CHAT'TEN VAZGEÇİLMİYOR

8-10 yaşındakilerin yalnızca yüzde 26’sı çevrim içi arkadaşlarıyla chat yaparken, 13-14 yaşındakilerde bu oran yüzde 76’dır. Ancak çevrim içi yeni arkadaşlar edinmek yerine, var olan arkadaşlarıyla konuşmaya daha heveslidirler. Yüzde 53’ü internetin, okul dışında da arkadaşlarıyla görüşmelerine yardımcı olarak yaşamlarını geliştirdiğini düşünmektedir.

Yüzde 44’ü internetin arkadaşlarıyla ilişkiyi sürdürmelerini kolaylaştırdığını, yüzde 24’ü internetin yeni arkadaşlar edinmelerine yardımcı olduğunu söylemektedir. İnternetin en yaygın kullanımları konusunda, ev ödevi yüzde 59 oranla yüzde 74 olan oyunların hemen arkasından geliyor."

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;